Κυριακή, 29 Σεπτ.

Του “χάλασε” τη στέψη! Και τώρα… τελικός για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ

Ο Ιβάν Σαββίδης πήγε στην Πυλαία με την ελπίδα να δει τον ΠΑΟΚ να στέφεται πρωταθλητής στην Volley League, αλλά ο Ολυμπιακός είχε άλλη άποψη. Με τον Αγκάμεζ να κάνει απίστευτο ματς, οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν με 3-0 σετ έκαναν break στο break και πλέον θα υποδεχτούν τους Θεσσαλονικείς σε ένα ματς “τελικό” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος (στο 2-2 η σειρά).

Πολύ σκληρός για να χάσει τον τίτλο χωρίς μάχη, ο Ολυμπιακός! Οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν μετά την εντός έδρας ήττα στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος από τον ΠΑΟΚ και “απάντησαν” με break και στη Θεσσαλονίκη (3-0 σετ).

Έτσι, οι Πειραιώτες θα παίξουν την προσεχή Κυριακή (7 Μαΐου, 19:00) ενώπιον του κοινού τους, στο κλειστό του Ρέντη, για να επιστρέψουν στο θρόνο του πρωταθλητή ύστερα από δύο χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σοβαροί και αποτελεσματικοί στην έδρα του ΠΑΟΚ, ενώ είχαν σε απίστευτη βραδιά τον ασταμάτητο Αγκάμεζ. Για τους γηπεδούχους, ο τραυματισμός του Στάροβιτς έπαιξε το ρόλο της, αφού άλλαξαν τρεις διαγώνιους, μέχρι να βρουν λύση με τον Ντάντε.

Τα σετ (πρώτη η γηπεδούχος ομάδα): 21-25, 21-25, 26-28.