30oC Αθήνα

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: “Διπλό” με… δώρο πλεονέκτημα οι “ερυθρόλευκοι”

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 70-63 της ΑΕΚ, στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, στο ΟΑΚΑ. Ετσι,  οι Πειραιώτες ουσιαστικά «κλείδωσαν» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών.

Η άμυνα της τρίτης περιόδου ήταν κομβική για τη νίκη του Ολυμπιακού, ο οποίος υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη εντός έδρας ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Πολυτιμότερος παίκτης των “ερυθρόλευκων” ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και πήρε το προβάδισμα (10-4). Ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Μανωλόπουλου κατάφερε ξανά να ξεφύγει (19-16).

Η “ερυθρόλευκη” άμυνα “οχυρώθηκε” και ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά (22-23). Η Ένωση όμως με στήριγμα τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε στο +6 (32-26), ο Μάντζαρης με δικούς του πόντους έφερε την αναμέτρηση στον πόντο (34-33) και το ημίχρονο έκλεισε στο 37-35.

Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 17-2 ξέφυγε (41-52, 28′) με τον Ματ Λοτζέσκι πρωταγωνιστή στην αντεπίθεση των Πρωταθλητών Ελλάδας. Ο Ούκιτς με 6 συνεχόμενους πόντους έριξε τη διαφορά στους 5 (47-52, 30′).

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ είχε λάθος επιλογές με βεβιασμένα τρίποντα, αλλά κατάφερε και μείωσε σε 56-62 (35′). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός απέφυγε τα λάθη, έμεινε συγκεντρωμένος και πήρε τη νίκη με 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 37-35, 47-52, 63-70

Ολυμπιακός: Μπιρτς 10, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 10 (2), Σπανούλης 2, Γκριν 8 (1), Γιανγκ, Παπαπέτρου 4, Ουότερς, Μιλουτίνοβ 6, Λοτζέσκι 17 (1).
ΑΕΚ: Ούκιτς 9 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 14 (2), Νιούλεϊ 4, Μαυροκεφαλίδης 11 (1), ΜακΓκράθ, Ελόνου 8, Βασιλειάδης, Λαρεντζάκης 1, Μαυροειδής 10 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 6.