Τρίτη, 23 Ιουλ.
32oC Αθήνα

“Βόλτα” Παναθηναϊκού στη Χαλκίδα! Διέλυσε την Κύμη

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Χαλκίδα, επικρατώντας της Κύμης με 77-54, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 54 πόντους και δίχως να ανεβάσουν ιδιαίτερα στροφές, έφτασαν δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Οι “πράσινοι” παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 16-1, με την Κύμη να υποχωρεί στο 5-12 και να παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, η άμυνα έκανε τη… δουλειά της υποχρεώνοντας την Κύμη σε 16 λάθη και χαρίζοντας στην “πράσινη” γραμμή ψηλών 3 μπλοκ, ενώ Μπουρούσης (13π.), Καλάθης (11π., 6ασ.), Σίνγλετον (10π.) και Τζεντίλε (10π.) οδήγησαν την επίθεση του “τριφυλλιού” σε μία απρόσκοπτη νίκη. Στον αντίποδα, μόνο ο Τουντζιαράκης κατάφερε να συμπληρώσει διψήφιο αριθμό πόντων (11π.).

Ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης. Οι “πράσινοι” περιόρισαν στους 8 πόντους την Κύμη στη δεύτερη περίοδο και με σταθερά βήματα στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23). Με διάρκεια στην άμυνα και την τρίτη περίοδο την πιο παραγωγική του στο παιχνίδι (27π.) ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αυξάνει την υπέρ του διαφορά χωρίς να απειληθεί μέχρι το τελικό 77-54.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77.

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 5 (1), Τσούπκοβιτς 6 (1), Σταμάτης 7 (1), Πάμπλαντ, Όρτον 9 (1), Κατράνας 3 (1), Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Φελντέιν 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 4 (1), Γκάμπριελ 9 (1), Καλάθης 11 (2), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 6 (2), Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13.