Ο Σουηδός εξτρέμ της Τουλούζ τόνισε ακόμα πως “στην Ελλάδα δεν ξέρεις αν και πότε θα παίξεις” και πως είναι ευχάριστο να αγωνίζεσαι σε μία οργανωμένη λίγκα, όπως είναι η γαλλική.
Αναλυτικά όσα δήλωσε:
“Είναι πολύ καλό. Είχα λίγες επιλογές να επιλέξω πέραν της Τουλούζ, αλλά με ήθελε αληθινά και μου έκανε καλή εντύπωση τόσο το κλαμπ, όσο κι ο προπονητής. Το γαλλικό πρωτάθλημα είναι, αλήθεια, πολύ δυνατό.
Υπάρχει μεγάλη, μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα. Στην Ελλάδα ανέβαλαν τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Όλο αυτό το χάος ήταν ένας σοβαρός λόγος για τον οποίον ήθελα να αφήσω την Ελλάδα. Δεν ξέρεις ποτέ, πότε θα παίξεις, εάν θα παίξεις. Είναι αλήθεια ευχάριστο να έρχεσαι σε μια πιο οργανωμένη χώρα, σε μια πιο οργανωμένη λίγκα.
Βεβαίως, θα συνεχίσω στην εθνική Σουηδίας. Ήξερα από την αρχή το ρίσκο που πήρα με τη μεταγραφή, αλλά το πήρα γιατί ήθελα να φύγω. Θα με ωφελήσει στο μέλλον. Η εθνική ομάδα είναι προτεραιότητά μου, αλλά ήθελα να πάω σε ένα μεγαλύτερο πρωτάθλημα, να βελτιωθώ και να γίνω ακόμη πιο δυνατός στην εθνική ομάδα”.