Κυριακή, 21 Ιουλ.
28oC Αθήνα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2016: Το χρυσό έμεινε στην οικογένεια, πίκρανε τις γυναίκες ο αποκλεισμός [pics]

Ο Ρόμπερτ δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό και να διατηρήσει τον τίτλο του χρυσού Ολυμπιονίκη. Ομως, το μετάλλιο έμεινε στην οικογένεια Χάρτινγκ. Ο αδερφός του Κρίστοφ ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό της δισκοβολίας και μάλιστα “καθάρισε” στην τελευταία βολή.

Ο Χάρτινγκ jr, με βολή στα 68,37μ. άρπαξε την πρώτη θέση μέσα από τα χέρια του Πολωνού παγκόσμιου πρωταθλητή Πιότρ Μαλακόφσκι (67.55μ.).

Ο Κρίστοφ

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός, με τα μετάλλια να εναλλάσσονται στην τελευταία προσπάθεια, εκεί όπου ο επίσης Γερμανός Ντάνιελ Γιασίνσκι με 67.05μ., πήρε το χάλκινο από τον Εσθονό Μάρτιν Κούπερ (66.58), ο οποίος λίγο νωρίτερα, επίσης στην τελευταία βολή, είχε αφήσει εκτός βάθρου τον συμπατριώτη του και Ολυμπιονίκη του Πεκίνου, Γκερντ Κάντερ (65.10μ).

Ο Ρόμπερτ...

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Απόστολου Παρέλλη. Ο Κύπριος πρωταθλητής με βολή στα 63.72μ., που πέτυχε στην 3η προσπάθεια, κατέλαβε την 8η θέση.

Τα αδέρφια

Πάντως, οι κυρίες λάτρεις του κλασικού αθλητισμού και φαν του Ρόμπερτ Χάρτινγκ πολύ στεναχωρέθηκαν που δεν τον είδαν στον τελικό. Το φαν κλαμπ του είναι μεγάλο και οι πανηγυρισμοί του αδερφού του δεν ήταν το ίδιο… μπρουτάλ όπως οι δικοί του.