Τετάρτη, 7 Αυγ.
33oC Αθήνα

NBA: Οι Σέλτικς έκαναν… καλά Χριστούγεννα [vids]

Απίθανο παιχνίδι στη Νέα Υόρκη. Οι Σέλτικς επικράτησαν μέσα στην έδρα των Νικς (119-114), με τo τελευταίο τρίλεπτο να είναι… όλα τα λεφτά!

Χριστούγεννα με ΜΑΤΣΑΡΑ στο «το «Madison Square Garden», εκεί όπου οι Σέλτικς επικράτησαν τον Νικς με 119-114. Έτσι, οι «Κέλτες» ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 18-14, με την ομάδα της Νέας Υόρκης να υποχωρεί στο 16-14.

Οι Σέλτικς πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (48-56), αλλά οι Καρμέλο Άντονι και Ντέρικ Ρόουζ πήραν τις επιθετικές προσπάθειες και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν (82-88 σκορ τρίτης περιόδου).

Το ματς είχε μια.. άγρια ομορφιά στο τελευταίο τρίλεπτο, με τους Νικς να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα (ε 112-112) 1,5 λεπτό πριν το φινάλε. Το καλάθι που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων ήταν το τρίποντο ο Μάρκους Σμαρτ στα 48” πριν από τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Καρμέλο Άντονι αστόχησε σε τρίποντο ενώ μετά έχασε την μπάλα μέσα από τη χέρια του από την άμυνα του Γκριν, φάση που έκρινε το ματς.

Για τους νικητές, πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Αζέια Τόμας με 27 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Κράουντρ και Όλινικ με 16 π. Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Ντέρικ Ρόουζ με 25 πόντους και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 22. Όσον αφορά τον Καρμέλο Άντονι, πέτυχε 29 πόντους, αλλά όπως είπαμε στην κρίσιμη επίθεση στο τέλος ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής.

Τα Δωδεκάλεπτα: 28-22, 48-56, 82-88, 114-119