Παρασκευή, 26 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Απίστευτος Παναιτωλικός! Ελιωσε με τεσσάρα την Κέρκυρα!

Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Super League. Διέλυσε 4-0 την Κέρκυρα.

Τα γκολ του Τομανέ στο 5΄ και του Μάρκος Πάουλο στο 7΄ έβαλαν τις βάσεις για την άνετη νίκη των «καναρινιών», που ήλεγξαν το παιχνίδι και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα στο β΄ ημίχρονο, με τον Μάρκος Πάουλο (56΄) και τον Ρόσα (82΄). Οι «Φαίακες» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν, αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι του Ζορμπά στο 69΄.

Ο Παναιτωλικός μπήκε με διάθεση να… πνίξει τον ΑΟΚ και πριν τη συμπλήρωση του δέκατου λεπτού είχε κάνει το 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τομανέ! Στο πρώτο παιχνίδι που ο Πορτογάλος ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης της ομάδας του Αγρινίου, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 5′, ενώ δυο λεπτά αργότερα δημιούργησε το γκολ του Μάρκος Πάουλο.

Η Κέρκυρα δεν κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 10 “άγγιξαν” το 3-0 με την προβολή του Ουάρντα!

Στο 35ο λεπτό ο Κλέζιο προσπάθησε να “κρεμάσει” τον γκολκίπερ των Φαιάκων, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 56′  Λεντέσμα έβγαλε την ασίστ στον Μάρκος Πάουλο κι αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

Και το 4-0 έγινε με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά του Φάρλεϊ Ρόσα

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέζιο, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάκος, Μάρκο Πάουλο, Λεντέσμα, Φερέιρα (64′ Καμαβουάκα), Ουάρντα (75′ Μουνιός), Τομανέ

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Αραμπατζής, Σπίνουλας, Ιωάννου, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο (62′ Ζαραδούκας), Σιόντης, Ανδρεόπουλος, Γεωργίου, Ζορμπάς, Επστάιν (46′ Κόντος), Τουράμ (46′ Παμλίδης).