Τετάρτη, 28 Αυγ.
29oC Αθήνα

Πέρασε από την Πάτρα η ΑΕΚ! “Καθάρισε” στο τέλος τον Απόλλωνα

Ανεβάζοντας στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άλωσε το κλειστό της Περιβόλας, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρα με 77-59, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς τα βρήκε σκούρα για 30 λεπτά στην Πάτρα, ωστόσο έπαιξε άμυνα στο φινάλε, φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση.

Τα πολλά λάθη της ΑΕΚ δεν της επέτρεψαν να εξαργυρώσει γρήγορα τα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, αλλά και την κυριαρχία της στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα ο Απόλλων να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής μέχρι το 27΄ και να διεκδικεί με αξιώσεις τη νίκη. Ωστόσο, δύο τρίποντα του Ουίλιαμς στα τελευταία τρία λεπτά της τρίτης περιόδου βοήθησαν την Ένωση να ξεφύγει στο σκορ (+9, 41-50), να κλείσει το δεκάλεπτο στο +6 (51-57) και να μπει αποφασισμένη στον… επίλογο της αναμέτρησης.

Στην τελευταία περίοδο η “Βασίλισσα” έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα (κράτησε τον Απόλλων στους 8 πόντους), οι Αχαιοί χάθηκαν στις… περιστροφές της δικής τους άμυνας, οι Ιβάνοβιτς, Μιλόσεβιτς έδωσαν πολύτιμες λύσεις και με τον Ντίξον να “εκτελεί” όποτε χρειάζεται το τελικό 59-77, υπέρ της ΑΕΚ, δεν άργησε να έρθει…

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-35, 51-57, 59-77.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Μαστρογιαννόπουλος, Καλινόσκι 6, Κουζέλογκου 5 (1), Διαμαντάκος 1, Τζόουνς 13, Βεργίνης 11 (1), Σλαφτσάκης 1, Τσιάρας 13 (1), Μπαζινας.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 8 (1), Βασιλειάδης 6 (1), Λαρεντζάκης, Μαυροειδής 12, Ουίλιαμς 10 (2), Σάκοτα 4, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος, Ντίξον 19 (3), Όουενς 2, Ιβάνοβιτς 6 (1), Σκουλιδας.