Τρίτη, 16 Ιουλ.
36oC Αθήνα

“Αυτοκρατορική” εμφάνιση από Άρη και πρόκριση επί της Κύμης

Η αντίσταση της Κύμης κράτησε μόνο 10 λεπτά. Ο Άρης ‘ήταν καταιγιστικός και έφτασε σε νίκη… περίπατο (98-62) στο Nick Galis Hall, η οποία του έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας μπάσκετ.

O Άρης έγινε η τρίτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ της Κύμης με 98-62 στο Αλεξάνδρειο.

Όλα κρίθηκαν χάρη σε ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, με άμυνα σεμινάριο και σωστές επιλογές στην επίθεση, που οδήγησαν στο επιμέρους σκορ 38-9, το οποίο μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο τον προημιτελικό του Κυπέλλου.

Για την ομάδα του Πρίφτη σκόραραν όλοι όσοι χρησιμοποιήθηκαν, με πρώτο σκόρερ τον Τζένκινς με 14. Ο Ελ Αμίν με 15 πόντους ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων.

Δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Μαρμπλ 9, Ξανθόπουλος 5, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 5, Τζένκινς 14, Κάμινγκς 14, Ζάρας 7, Μούρτος 9, Σίμτσακ 2, Μπάκνερ 13, Σανικίτζε 11, Καββαδάς 7.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ Αλίμ 2, Γκριν 5, Τουντζιαράκης 5, Σιγκούνας 2, Τσούπκοβιτς 6, Τζόλος 2, Σχίζας 4, Σταμάτης 7, Πάλμπλαντ 3, Μόργκαν 11, Ελ Αμίν 15.