Δευτέρα, 28 Οκτ.
25oC Αθήνα

Eurocup: ΠΑΟΚάρα έχεις τρέλα! Μέγαλη νίκη

O ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στην άμυνα και κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Βαλένθια με 75-72, στην 5η αγωνιστική της φάσης των “32” του Eurocup.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα της Θεσσαλονίκης ζωντάνεψε και πάλι τις ελπίδες της για πρόκριση, παρά το γεγονός ότι δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (16 πόντοι). Αυτό μπορεί να στοιχίσει στον ΠΑΟΚ σε μια ενδεχόμενη ισοβαθμία. Τώρα χρειάζεται νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Λιμόζ και νίκη της Ολντενμπουργκ απέναντι στους Ισπανούς για να προκριθεί στους 16 του Eurocup!

Ο «Δικέφαλος», που αγωνίστηκε χωρίς τον Βασιλειάδη, δεν παραδινόταν στο ματς, όσο και αν διεκδικούσαν τη νίκη οι Ισπανοί.

Πολύ καλός ήταν ο ο Χάτσερ που είχε 18 πόντους, εκ των οποίων οι 8 επετεύχθησαν στην τελευταία περίοδο. Ο Σχορτσανίτης τελείωσε το ματς με 10.

Ο ΠΑΟΚ “λύθηκε” μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Επαιζε με μονδικό πάθος, ήταν ψύχραιμος στις βολές και έμεινε μέσα στο… κόλπο της πρόκρισης!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 39-33, 58-55, 75-72

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Λιάπης 4, Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 9 (2), Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 10, Ντούβνιακ 9 (1), Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 18 (3)

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Στέφανσον 2, Ντιότ 5 (1), Λούσιτς 5 (1), Ντούμπλιεβιτς 12 (2), Βίβες 19 (1), Μαρτίνεθ 9 (1), Σαν Εμετέριο, Σούρνα 7 (2), Χάμιλτον 9 (2), Σίκμα 2