Στη Βουλή μαζί με τον σύζυγό του Τάσο Σαμουιλίδη βρέθηκε ο Αύγουστος Κορτώ για να παρακολουθήσει από το θεωρείο τη συζήτηση και τη ψήφιση του συμφώνου συμβίωσης. Ο γνωστός συγγραφέας που παντρεύτηκε τον σύντροφό του πριν καιρό στην Νέα Υόρκη -όπου οι γάμοι μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλλου αναγνωρίζονται από την πολιτεία- βρέθηκε από νωρίς στη Βουλή για να υπερασπιστεί τον αγώνα που ξεκίνησε για το δικαίωμα των ομόφυλων ζευγαριών στο σύμφωνο συμβίωσης.
Ο συγγραφέας και ο Τάσος του είναι εδώ και 11 χρόνια αχώριστοι και όπως είναι φυσικό σε αυτήν τη συζήτηση στη Βουλή έδωσαν μαζί το “παρών”. Με ένα μακροσκελές κείμενό του μάλιστα, στο Facebook, ο Αύγουστος Κορτώ μίλησε για το σύμφωνο συμβίωσης… Διαβάστε περισσότερα στο TLIFE