Κυριακή, 1 Σεπτ.
28oC Αθήνα

NBA: Κλασικά… νικητές οι Γουόριορς – Τραγικός ο Κόμπι (VIDEO)

Το “τρένο” των Γουόριορς δεν σταμάτησε ούτε στο Μπρούκλιν. Πολύ άστοχος και πάλι ο Κόμπι Μπράιαντ στην ήττα των Λέικερς στο Ντιτρόιτ. Πάλεψε ο Κουφός στην ήττα των Κινγκς από τους Θάντερ.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επέκτειναν το σερί τους στις 22 νίκες χωρίς να έχουν χάσει ακόμη παιχνίδι από την αρχή της χρονιάς, επικρατώντας αυτή τη φορά των Νετς στο Μπρούκλιν με 114-98.

Ο Κάρι είχε 28 πόντους με 5/9 τρίποντα, ενώ Ντρέιμοντ Γκριν και Κλέι Τόμπσον με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα ακολούθησαν.

Το Ντιτρόιτ αποθέωσε τον Κόμπε Μπράιαντ, όμως οι Πίστονς δεν χαρίστηκαν στους Λέικερς και επικράτησαν με 111-91, κυρίως λόγω του πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου που είχαν στο ματς.

Σε κακή βραδιά ο ηγέτης των “λιμνανθρώπων” που έμεινε στους 5 πόντους με 2/15 σουτ.

Οι Κινγκς του δικού μας Κώστα Κουφού, γνώρισαν την ήττα από τη Θάντερ με 98-95, σε ένα ματς που ο Κέβιν Ντουράντ είχε 20 πόντους στο ενεργητικό του και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πέτυχε το δεύτερο triple-double της σεζόν, με 19 πόντους, 10 ασίστ και 11 ριμπάουντ. Ο Έλληνας διεθνής έπαιξε για 15 λεπτά και κατάφερε να σημειώσει 10 πόντους, έχοντας παράλληλα 3 ριμπάουντ και 3 κοψίματα ενώ δέχθηκε και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Ντουράντ.