Δευτέρα, 28 Οκτ.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Ο Γκιστ έσωσε το “τριφύλλι” από το… έμφραγμα

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από μία τεράστια έκπληξη, αλλά ο Τζέιμς Γκιστ του “έσβησε” τα όνειρα. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 70-69 στο ΟΑΚΑ, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος, με τον Αμερικανό φόργουορντ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, σταματώντας τον Τσόχλα στην προτελευταία φάση του αγώνα.

Στην τελευταία φάση, ο Βασιλειάδης πήρε ένα γρήγορο σουτ στα 0,9”, αλλά αστόχησε, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε μία τρομερά αγχωτική νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Καλάθης (18π.) και Γκιστ (17π.), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασιλειάδης (19π.) και ο Χάτσερ (18π.).

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, μη έχοντας το μυαλό τους στην άμυνα. Τα καλάθια έπεφταν… βροχή και από τις δύο πλευρές, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-22 υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι “πράσινοι”, έχοντας πάλι σε εξαιρετική μέρα τον Καλάθη, ξέφυγαν με 10 πόντους (35-25) στο 15′, αλλά ο ΠΑΟΚ μάζεψε άμεσα τη διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο, όντας πίσω στο σκορ μόνο με 2 πόντους (39-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, μπλόκαρε όλα τα ατού του Παναθηναϊκού και κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους (57-52) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Χάτσερ να είναι τρομερός. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ξεφύγουν και με 7 πόντους (65-58) στο 35′, αλλά οι “πράσινοι” επέστρεψαν στο παιχνίδι και έφεραν τον αγώνα στα ίσια (68-68) 17” πριν το τέλος.

Ο Βασιλειάδης έκανε το 69-68 με μία 1/2 βολές, με τον Φελντέιν να διαμορφώνει το τελικό 70-69 με 2/2 βολές. Και λέμε τελικό, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Γκιστ “έσβησε” τα φώτα στον Τσόχλα, ενώ ο Βασιλειάδης αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 39-37, 52-57, 70-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 4, Φελντέιν 11 (1), Γκιστ 18 (1), Καλάθης 19 (5), Κούζμιτς 3, Χαραλαμπόπουλος, Γιάνκοβιτς 1, Φώτσης 1, Ραντούλιτσα 4, Παππάς 7 (1), Διαμαντίδης 2, Παπαγιάννης.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3 (1), Βασιλειάδης 19 (4), Μαργαρίτης 5 (1), Σχορτσανίτης 11, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας 6 (2), Κώττας, Ντο΄βνιακ 3 (1), Χάτσερ 18 (1).