Κυριακή, 21 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Eurocup: Ο ορισμός της ανατροπής από την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 17 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης να… προλάβει την ανατροπή και να νικήσει με  βολή του Γουόρεν, 75-74 τη Χάποελ.

Η Ενωση ξεπέρασε το κακό της πρώτο ημίχρονο (25-42 και 31-48) και με αντεπίθεση στο υπόλοιπα ματς νίκησε μπροστά στους 3.000 οπαδούς της, στο ΟΑΚΑ. Κορυφαίος ήταν ο Κρις Γουόρεν με 16 πόντους και 9 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 16-25, 28-45, 54-59, 75-74.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου 2, Ντ. Σάκοτα 15, Χέρστον 14, Μιλόσεβιτς 4, Μαυροκεφαλίδης 13 (8 ριμπ.), Κάρτερ 11, Κατσίβελης, Καλαμπόκης, Γουόρεν 16 (9 ασίστ).

Χάποελ (Φράνκο): Ντάνκαν 4, Γκάφνεϊ 11, Ρόουλαντ 14, Χαλπερίν, Τίμορ 5, Μένκο, Σμιθ 8, Τζάνινγκ 23, Μέιορ, Φίσερ 9.