28oC Αθήνα

“Σφαλιάρα” στο ΟΑΚΑ! Ο Άρης “τσάκισε” το αήττητο της ΑΕΚ

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Μεγάλη νίκη του Άρη μέσα στην έδρα της ΑΕΚ, την οποία υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στην Basket League. Τα αποτελέσματα της ημέρας…

Παίζοντας εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αρης κατάφερε να περάσει από το ΟΑΚΑ (74-83) υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα έπειτα από οκτώ αγώνες.

Η Ένωση έκανε άσχημη εμφάνιση, έχοντας τραγική παρουσία σε άμυνα και επίθεση. Ενδεικτικό είναι το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν 6/29 τρίποντα με το πρώτο ημίχρονο να είναι στα 1/14, ενώ να πούμε πως υπήρχαν αποδοκιμασίες κατά Ντράγκαν Σάκοτα στο φινάλε.

Το ντεμπούτο του Κούπερ ήταν θετικό (12 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ), ωστόσο και αυτός στο τέλος έκανε κρίσιμα λάθη όταν η ΑΕΚ πλησίασε στους οκτώ πόντους και είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο.

Πιο συμπαγείς και ψύχραιμοι οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, είχαν τον έλεγχο του ματς από τη δεύτερη περίοδο φτάνοντας και στο +20 (48-68). Κορυφαίος ο Οκάρο Γουάιτ με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ξεχώρισε για τους νικητές ο Οκάρο Γουάιτ που ήταν μακράν ο καλύτερος του αγώνα, ενώ σημαντικές βοήθειες είχε και από τον ΜακΝιλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-41, 53-68, 74-83

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με ρεσιτάλ άμυνας να υπερπασιστεί την έδρα του και να κάμψει εύκολα την αντίσταση του Αρκαδικού. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 74-54, για την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών και πανηγύρισαν την 3η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 29-34, 56-39, 74-54

Την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε στην Αμαλιάδα ο Κόροιβος, ο οποίος άντεξε στην πίεση του Ρεθύμνου και έφτασε στη νίκη με 83-79, για την 8η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-27, 66-53, 83-79

Με ένα σπουδαίο «διπλό» απέδρασε ο Απόλλων Πατρών από το Ζηρίνειο, σε αγώνα για την 8η ημέρα της Α1 Ανδρών. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 82-79 της Κηφισιάς και με τη μόλις δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 42-40, 58-61, 79-82

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα τα Τρίκαλα κατάφεραν να κόψουν πρώτα το… νήμα του τερματισμού, απέναντι στον φιλοξενούμενο Κολοσσό Ρόδου, και να αυξήσουν σε τρεις τις νίκες τους στην Α1 Ανδρών, μετά από 8 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86