Κυριακή, 21 Ιουλ.
29oC Αθήνα

Oλυμπιακός, Κύπελλο Ελλάδας: “Ερυθρόλευκο” σοκ! Λίγο έλειψε να χάσει από τον Πλατανιά

Στραβό ντεμπούτο έκανε ο Ολυμπιακός στο Κύπελλο Ελλάδας… Οριακά δεν ήττηθηκε στην έδρα του από τον Πλατανιά και στο τέλος διασώθηκε με την ισοπαλία, 2-2. Και τα δύο γκολ των “ερυθρόλευκων” πέτυχε ο Εράνι.

Μάλιστα το δεύτερό του γκολ το πέτυχε στο 91′ με κεφαλιά, όταν και λύτρωσε τον Ολυμπιακό από την εντός έδρας ήττα…

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε δύο φορές. Την πρώτη με τον Ράμος στο 29’ και τη δεύτερη με τον Μπανανά στο 78’. Μάλιστα, οι Χανιώτες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το υπέρ τους 0-1.

Ο Ερνάνι ισοφάρισε αρχικά στο 47’ με φάουλ! Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλά και στα ίσια τον Ολυμπιακό και μέχρι τις καθυστερήσεις ήταν “αγκαλιά’ με τη νίκη και οι πρώτοι που ταρακούνησαν εντός συνόρων τους Πειραιώτες…  Τραυματίες έφυγαν από το γήπεδο οι Κολοβός και Τσόρι.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Τζανδάρης, Ντομίνγκες (78′ Πάρντο), Ερνάνι, Κολοβός (69′ Γιαννιώτας), Φινμπόγκασον (75′ Πουλίδο)

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Δημήτρης, Μπανανά, Ιτούα, Στανισάβλιεβιτς, Μαχαμάτ (46′ Μουνάφο), Τζιλβάν, Ράμος, Τσουράκης (70′ Τσιμόντζι)