Σύμφωνα με έρευνα του Facebook, το γνωστό “lol”(laughing out loud) σε όλους τους χρήστες του διαδικτύου που θέλουν δείξουν οτι κάτι είναι αστείο και οτι γελάνε διαβάζοντάς το, έχει αντικατασταθεί από το “haha”
Συγκεκριμένα το 51,4% των χρηστών του Facebook γράφουν απλά «χαχα» haha όταν κάτι είναι αστείο και θέλουν δείξουν οτι γελάνε ενώ το δημοφιλές “lol” ή “LOL” το χρησιμοποιεί μόλις το 1.9%
Φυσικά πολύ δημοφιλή είναι και τα emojis που χρησιμοποιούνται από το 33,7%, και το «χεχε» (hehe) που το χρησιμοποιεί το 13,1% των χρηστών.
Τέλος τα emojis φαίνεται οτι προτιμούνται από τους νεότερους χρήστες και τις γυναίκες, ενώ το «χεχε» το χρησιμοποιούν περισσότερο οι άνδρες.