Τρίτη, 27 Αυγ.
32oC Αθήνα

Φιλική… σφαλιάρα στον Ολυμπιακό από την Μπάγερν

ΦΩΤΟ Olympiacos B.C.

Κάτι δεν πάει καλά με την Μπάγερν και τον Ολυμπιακό… Μετά την ήττα των “ερυθρόλευκων” στο Τσάμπιονς Λιγκ από τους Γερμανούς, έχασαν και σε φιλικό στο μπάσκετ, στη δεύτερη μέρα του «Dogus Basketball Tournament» στο Ζαντάρ. Για την ακρίβεια συνετρίβη 77-60.

Σε αντίθεση με την πρεμιέρα του τουρνουά, στην οποία νίκησε τη Ζαντάρ οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα, αν και διατηρούσαν το προβάδισμα μέχρι ενός σημείου στο δεύτερο δεκάλεπτο “ποντάροντας” κυρίως στην καλή τους άμυνα… Ωστοσο, επιθετικά δεν υπήρχαν και πριν από το ημίχρονο οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά και δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα ως το τέλος.
Εκτός έμειναν οι Σπανούλης, Πρίντεζης, Χάκετ και Μιλουτίνοφ, ενώ κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν οι Παπαπέτρου και Αγραβάνης με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 12-8, 24-33, 37-60, 60-77
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9 (9 ριμπ.), Παπαπέτρου 11 (3), Στρόμπερι 8 (1), Τσαϊρέλης 5, Τολιόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (3), Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Καλαμπόκης, Λοτζέσκι 3 (1), Αθηναίου 9 (1).
Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Ρίβερς 6 (2), Τόμπσον 15 (1), Σέλφερθ 6, Ρένφρο 1, Ζίπσερ 5, Σαβάνοβιτς 21 (3), Γκαβέλ 5, Μέιρ, Τέιλορ 11 (2), Μπράιαντ 7 (1).