Λαλίστατος ο κύριος Στρατούλης, υπερδραστήριος, αλλά αποτέλεσμα μηδέν στους μήνες που ήταν αρμόδιος υπουργός για την κοινωνική ασφάλιση, αφού η ανασφάλιστη εργασία παραμένει πάνω από 20% με αποτέλεσμα 800.000 περίπου εργαζόμενοι να δουλεύουν στη «μαύρη», τα ταμεία να χάνουν εκατοντάδες εκατομμύρια εισφορές και οι συνταξιούχοι να καλούνται να πληρώσουν το μάρμαρο των ανίκανων υπουργών.
Αν για κάθε δήλωση, ο κύριος Στρατούλης κατάφερνε να βάζει και καμιά χιλιαριά εργαζόμενους στη ¨μαύρη¨ στα ταμεία, θα είχε λυθεί το πρόβλημα και οι συνταξιούχοι θα γλίτωναν τις περικοπές.