Η κίνηση αυτή είναι πρωτόγνωρη και στόχος είναι να φανεί η ενότητα που επικρατεί στις τάξεις της Νέας Δημοκρατίας εν όψει της δύσκολης εκλογικής μάχης. Το μήνυμα που στάλθηκε από τους γαλάζιους υποψηφίους της Α ‘ Αθήνας είναι “ενότητα και σιγουριά”.
Παρόντες στο “γαλάζιο” τραπέζι ήταν ο Ν. Κακλαμάνης, η Φ. Πιπιλή, ο Β. Κικίλιας, η Ολ. Κεφαλογιάννη, ο Β. Αξιώτης, Σ. Κολλάτος, ο Δ. Κωνσταντάς, ο Θ. Πλεύρης, ο Αλ. Μωραϊτάκης, Δ. Αγγελάκη, Απ. Ασλανίδης, Ι. Μητριάνου, Ζ. Μπέλλου, Ουρ. Παπαβασιλείου.
Από το τραπέζι έλειπε ο Μ. Μαυρομάτης ο οποίος λείπει στις Βρυξέλλες και η Σ. Σούμπαση.