Τρίτη, 23 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Τον… σκότωσε ο Σπανούλης! “Καθάρισε” τον Πανιώνιο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 14 π. στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά χρειάστηκε την παράταση και το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του έξτρα χρόνου για να νικήσει 93-90 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και να περάσει (3-0) στους τελικούς της Basket League ΟΠΑΠ

Με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στην εκπνοή της παράτασης ο Ολυμπιακός νίκησε στην Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο (93-90, κ.α. 79-79) και προκρίθηκε 3-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος!

Το ματς δεν είχε σχέση με τα δύο προηγούμενα της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ στο ΣΕΦ, αφού ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός, οι Πειραιώτες ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (πολύ πιεστική άμυνα από τους “κυανέρυθρους”), αλλά στο τέλος ο Πρίντεζης και ο Σπανούλης έδωσαν την νίκη στους “ερυθρόλευκους”.

Το ματς πήγε στην παράταση χάρη στο ψύχραιμο ντράιβ του Μάντζαρη, ενώ στον εξτρά χρόνο η αναμέτρηση κρίθηκε από το καθοριστικό τρίποντο του Σπανούλη, στην τελευταία επίθεση.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε 22 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Γιώργος Πρίντεζης που βοήθησε τα μέγιστα στην παράταση με δικούς του πόντους. Απ’ τους γηπεδούχους, 25 είχε ο ΜακΚόλουμ και από 17 οι Μίλμπουρν, Λάνφκγορντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-37, 60-55, 79-79κ.α, 90-93πρτ.

Πανιώνιος (Γ. Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 25, Ντούβνιακ 8, Κάρτερ 4, Μίλμπουρν 17, Αθανασούλας 3, Μπατής 4, Λάνγκφορντ 17, Μισέλ 1, Σίμτσακ 6, Σαλούστρος 5

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι 1, Ντάνστον 5, Σπανούλης 22, Περπέρογλου 10, Παπαπέτρου 1, Σλούκας 8, Κόλινς 3, Σίμονς 11, Λοτζέσκι 7, Πρίντεζης 17, Μάντζαρης 8