Δευτέρα, 29 Ιουλ.
27oC Αθήνα

Απολαυστική η Εθνική – Νίκησε εύκολα και την Γαλλία

Η Εθνική ομάδα νίκησε και την Γαλλία

Η Γαλλία του Τόνι Πάρκερ εμφανίζεται ως φαβορί για το χρυσό στο Ευρωμπάσκετ αλλά η Εθνική του Τρινκιέρι (79-67) έδειξε σε ακόμη ένα φιλικό ματς ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο.

Με 3 στα 3 ολοκλήρωσε το πρώτο της τουρνουά προετοιμασίας η Εθνική ομάδα που μπορεί να έχει αρκετά προβλήματα τραυματισμών όμως ο Τρινκιέρι παίρνει βοήθειες από όλους τους παίκτες του.

Στο πιο δύσκολο ματς της ως τώρα είχε εξ αρχής ηρεμία στο παιχνίδι της, διάβασε όλες τις αδυναμίες των Γάλλων και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έχασε τον έλεγχο του ρυθμού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ευστοχία στα τρίποντα και το εξαιρετικό παιχνίδι μέσα στη ρακέτα από τον Μαυροκεφαλίδη έδωσε στην Εθνική προβάδισμα έξι πόντων (19-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (21-32) αλλά οι Γάλλοι απάντησαν με σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (40-45).

Το ματς, ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Γαλλία που είχε άφαντο τον Πάρκερ, με σερί 8-0 μείωσε στον ένα πόντο (48-49) όμως η Εθνική πάτησε… γκάζι και με δικό της 9-0 έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (51-63).

Η διαφορά ανέβηκε στους 15 (51-66) στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου με το τρίποντο του Κατσίβελη και στους 18 (53-71) λίγο αργότερα με τρίποντο του Φώτση και εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπανικολάου. Η μέγιστη τιμή της ήταν οι 19 πόντοι (75-56). Στο τέλος οι παίκτες του Τρινκιέρι έριξαν το ρυθμό τους και έτσι φτάσαμε στο τελικό 67-79.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Γαλλίας στο πέμπτο της φιλικό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 40-45, 51-63, 67-79

Γαλλία: Μπατούμ 2, Πάρκερ 2, Ντιαό 15, Αζίνκα 16, Ζελαμπάλ 5 (1), Ντιό, Πετρό 4, Καουντί, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 10 (2), Βέστερμαν, Λοβέρν 9.

Ελλάδα: Ζήσης 9 (1), Περπέρογλου, Φώτσης 10 (3), Παπανικολάου 10, Μαυροκεφαλίδης 18, Βουγιούκας 3, Μπράμος, Πρίντεζης 8 (1), Σλούκας 10, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1).

Έτσι διέλυσε τους Γερμανούς η Εθνική (VIDEO)