Δευτέρα, 29 Ιουλ.
27oC Αθήνα

“Σκόρπισε” την Γερμανία η Εθνική!

Με επιβλητική εμφάνιση και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη η Εθνική ομάδα μπάσκετ διέλυσε την Γερμανία με 80-52 και διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά του Στρασβούργου.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι στην αμυντική τους λειτουργία, με τους Γερμανούς στο τέταρτο δεκάλεπτο να μένουν για έξι λεπτά χωρίς καλάθι!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Γερμανούς από τη γραμμή των 6μ.75, καθώς ευστόχησε σε 10/18 σουτ τριών πόντων.

Ο Γιώργος Πρίντεζης και ο Κώστας Βασιλειαδης σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ ο Αντώνης Φώτσης είχε 11 πόντους και ο Κώστας Παπανικολάου 9.

Από την Γερμανία που προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να τα καταφέρει ο Σάφαρτζικ ήταν ο μοναδικός που ξέφυγε από την κακή εικόνα της ομάδας του, πετυχαίνοντας 11 πόντους.

Επόμενο τεστ για την Εθνική μας ομάδα, με την οικοδέσποινα Γαλλία την Κυριακή (19:00).