31oC Αθήνα

Κύπελλο Ελλάδας: Στο… ρελαντί πήρε την πρόκριση η ΑΕΚ!

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε η ΑΕΚ που νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό. Με θλάση στο δικέφαλο αποχώρησε από το 27ο λεπτό του αγώνα ο Κορδέρο.

Η Ενωση ήταν καλύτερη στο σύνολο του αγώνα, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολευόταν στη δημιουργία της τελικής πάσας. Τα γκολ της ΑΕΚ πέτυχαν ο Γιόχανσον και ο Μπουονανότε…

Στο 5ο λεπτό του αγώνα σωστά ακυρώθηκε και γκολ του Τζεμπούρ ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να παίξουν κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ από το 30′ και μετά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και πήγε με γκολ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο… Στο 44′ εκτέλεσε κόρνερ ο Πλατέλλας, ο Τζεμπούρ “έπιασε” την κεφαλιά και ο Γιόχανσον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λεβαδειακός στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Στο 48’ ο Γιακουμάκης βρέθηκε τετ α τετ με τον Ανέστης που απέκρουσε σωτήρια…

Η Ενωση ναι μεν έδωσε μέτρα στον αντίπαλό της, αλλά ανοίχτηκε ήταν καλύτερη και πίεσε για το δεύτερο γκολ, χωρίς παράλληλα να έχει κάποιο πρόβλημα στην άμυνά της.  Το 2-0 έγινεστο 86ο λεπτό όταν ο Μπουονανότε με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το τελικό 2-0.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Ντίντακ (70’ Σοϊλέδης), Κορδέρο (27΄ Σιμόες), Γιόχανσον, Μάνταλος, Πλατέλλας (76’ Αραβίδης), Τζεμπούρ, Μπουονανότε

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντότας, Καψάσκης, Τριποτσέρης, Μάγκας (77’ Μπεν), Μεντί, Νικολάου, Μαχαίρας, Μερεμπασβίλι (54’ Θέος), Γιακουμάκης, Τσουρίκοφ, Μάντζιος