Η απάντηση είναι απλή και γνωστή εδώ και χρόνια. Οι μεσάζοντες φταίνε για όλα. Όμως ενώ η διαδρομή είναι μεγάλη, οι κερδοσκόποι είναι γνωστοί, το κράτος σε ρόλο τροχονόμου απλά … ρυθμίζει την κίνηση, κλήσεις δεν κόβει.
Κάπως έτσι το λάδι ο καταναλωτής το αγοράζει με καπέλο 200%, τις τομάτες ο παραγωγός τις πουλάει 0,08 ευρώ αλλά ο πελτές πωλείται 0,62 (αυτή είναι η αύξηση 675%), ενώ ένα κιλό ρύζι φεύγει απ’ το χωράφι 0,32ευρώ και η νοικοκυρά το αγοράζει 1,54! Ακόμη και τα πορτοκάλια που είναι στην εποχή τους φεύγουν απ’ τον παραγωγό στα 0,40-0,60 ευρώ και φτάνουν στο ράφι σχεδόν ένα ευρώ.
Αυτά σε περίοδο κρίσης που όπως όλα δείχνουν το κράτος μέσω του παρατηρητηρίου τιμών απλά … παρατηρεί την κερδοσκοπία και από πάνω έρχεται να βάλει και αύξηση στον Φ.Π.Α. ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το κόστος.
675% η αύξηση απ’ το χωράφι ως το ράφι
(ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ EUROKINISSI)
Πως φτάνει το λάδι απ’ τα δύο ευρώ που το πουλάει ο παραγωγός στα έξι ευρώ στο σούπερ μάρκετ για να το αγοράσει ο καταναλωτής;
Φωτιά στα Τρίκαλα σε χωματερή, ισχυρές δυνάμεις στο σημείο
Ρόδος: Χειροπέδες από το Λιμενικό σε 10 διακινητές μεταναστών
«Ανοίγουν τα στόματα» μετά την καταγγελία της 26χρονης πρωταθλήτριας της ενόργανης γυμναστικής για τον προπονητή της
Πολύ υψηλός κίνδυνος πυρκαγιάς στην Κρήτη και σε νησιά στο βόρειο και νότιο Αιγαίο
Ελλάδα Τελευταίες ειδήσεις