Δευτέρα, 2 Σεπτ.
24oC Αθήνα

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – Άρης 1-0

ΦΩΤΟ ΕUROKINISSI.
Ο Ολυμπιακός νίκησε χάρη στο γκολ του Ριέρα στο 2′ και περιμένει να δει αν θα διευρύνει τη διαφορά του στη βαθμολογία στους τέσσερις βαθμούς.
ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Κεφαλιά του Τόχα άουτ.

91′ Κίτρινη στον Ραούλ Μπράβο.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′ Ο Γιάννης Παπαδόπουλος στη θέση του Φουστέρ.

85′ Σουτ του Μιραλάς εύκολα ο Σηφάκης.

82′ Κίτρινη στον Ρόμενταλ.

80′ Ο Χολέμπας στη θέση του Ριέρα.

69′ Κίτρινη στον Κουλουχέρη.

68′ Ο Ρόμενταλ στη θέση του Φετφατζίδη.

60′ Κίτρινη στον Οριόλ.

59′ Ο Κόκε στη θέση του Ρουίζ.

53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης έδωσε μισό γκολ στον ριέρα, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

52′ Σουτ του Κάλβο στην αγκαλιά του Πάρντο. Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το δεύτερο μέρος.

48′ Κίτρινη στον Νέτο.

46′ Ο Χαβίτο στη θέση του Μενδρινού.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, παρασυρόμενος και από τον κόσμο του που δίνει δυναμικό παρών στο Γ. Καραϊσκάκης. Μόλις στο 2′ προηγήθηκε με τον Ριέρα ο οποίος εκμετελλεύτηκε λάθος του Σηφάκη. Ο Άρης δεν κράτησε καθόλου τη μπάλα αλλά διαμαρτύρεται δικαίως για πέναλτι στη φάση του 12ου λεπτού. Ο Μήτσιος 16 λεπτά αργότερα ισοφάρισε τα λάθη του αφού δεν έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Φουστέρ. Ένα λεπτό αργότερα έδωσε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού αλλά ο Ιμπαγάσα αστόχησε απελπιστικά.

45′ Κεφαλιά του Ριέρα άουτ.

42′ Κίτρινη στον Νέτο.

40′ Κίτρινη στον Παπαδόπουλο.

37′ Ωραία ενέργεια του Μιραλάς, το πλασέ του όμως κόντραρε και πέρασε κόρνερ,

31′ Ο Σηφάκης νίκησε στο τετ α τετ τον Μιραλάς.

30′ Ο Ιμπαγάσα αστόχησε απελπιστικά στο πέναλτι.

29′ Πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Φατί ρίχνει καθαρά στο έδαφος τον Ντουντού και ο Μήτσιος δίνει την παράβαση. Κίτρινη στον Φατί.

28′ Ο Μήτσιος ισοφαρίζει τα λάθη του αφού δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού σε ανατροπή του Φουστέρ μέσα στην περιοχή.

25′ Σουτ του Ριέρα, μπλόκαρε ο Σηφάκης.

18′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης μπήκε από τα δεξιά έπιασε το αριστερό σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

12′ O Ρουίζ βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Αβραάμ Παπαδόπουλος τον μάρκαρε και τον έριξε στο χορτάρι. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε το πέναλτι.

9‘ Δυνατό σουτ του Φουστέρ, έδιωξε με γροθιές ο Σηφάκης.

8′
Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ριέρα στον Μιραλάς που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

2′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Τραγικό λάθος του Σηφάκη, ο Ριέρα μόνος του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

1′ Πολύ ωραία πάσα του Ιμπαγάσα στον Μιραλάς ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα έγλειψε το δοκάρι.
Γήπεδο: Γ. Καραϊσκάκης

Ολυμπιακός: Πάρντο, Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (89′ Γ. Παπαδόπουλος), Φετφατζίδης (68′ Ρόμενταλ), Ριέρα (80′ Χολέμπας), Μιραλάς.

Άρης: Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Κουλουχέρης, Κάλβο, Tόχα, Ρουίζ (59′ Κόκε), Φατί, Μίσελ, Μενδρινός (46′ Χαβίτο), Τσεσνάουσκις.

Διαιτητής: Μήτσιος

Χωρίς εκπλήξεις οι ενδεκάδες των δύο ομάδων. Ο Βαλβέρδε επέλεξε να ξεκινήσει τον Γιάννη Φετφατζίδη και να κρατήσει στον πάγκο τον Ρόμενταλ. Από την άλλη ο Κούπερ άφησε εκτός τον Κόκε και επέλεξε τον Μενδρινό να παίξει πίσω από τον προωθημένο Ρουίζ.