“Άσε τις μαγκιές και βάλε τα λεφτά στην τσάντα”. Αυτό έγραφε το σημείωμα που έδωσε στον ταμία της τράπεζας. Λίγο μετά τις 10:30 το πρωί ένας άνδρας μπήκε σε υποκατάστημα της Aspis Bank στην οδό Γρηγορίου Λαμπράκη 130 στον Πειραιά ο άνδρας αυτός μπήκε, άφησε το σημείωμα και πήρε περίπου 25.000 ευρώ και έφυγε.
Νωρίτερα σε υποκατάστημα της ίδια τράπεζας στην οδό Πέτρου Ράλλη 223 στην Νίκαια , ένα άτομο με την απειλή όπλου πήρε άγνωστο χρηματικό ποσό και εξαφανίστηκε.
Ενώ γύρω στις 08:15 στην οδό Σάντα Ρόζα και Σταδίου ένα άτομο μπήκε σε υποκατάστημα της Proton Bank και με την απειλή όπλου πήρε τα λεφτά.