συγκέντρωση διαμαρτυρίας, μπροστά από το δημαρχείο της Μενεμένης. Πρόκειται για κατοίκους και εργαζόμενους των ήμων Ευόσμου, Αμπελοκήπων, Ελευθερίου Κορδελιού και Μενεμένης, που αντιδρούν στο σχέδιο «Καλλικράτης».
“Απαιτούμε ίση μεταχείριση με τους δήμους της Αθήνας. Όχι άλλα μέτρα και σταθμά. Να τηρηθεί το πληθυσμιακό όριο σε όλη την Ελλάδα”, τόνισε ο δήμαρχος Μενεμένης, Γιώργος Ακτσελής.
Οι δήμαρχοι ζητούν τη συνένωση των δήμων Ελευθερίου Κορδελιού και Μενεμένης και τη μη συνένωση των δήμων Ευόσμου και Αμπελοκήπων, που είναι ήδη μεγάλοι και έχουν πληθυσμό πάνω από 25.000 κατοίκους.