Παρασκευή, 19 Ιουλ.
33oC Αθήνα

NBA: Συντριβή για τους Μπακς του Αντετοκούνμπο από τους Ράπτορς! [vid]

Αντετοκούνμπο

Οι Μπακς ήταν κάκιστοι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τους Ράπτορς, με αποτέλεσμα να υποστούν τη συντριβή (110-129) στο Μιλγούοκι από την ομάδα του Τορόντο. Ξεχώρισε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα (110-129) από τους Ράπτορς. Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 43-19 μετέτρεψαν το «εύθραυστο» 59-61 του ημιχρόνου σε 78-104 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.

Ο Έλληνας φόργουορντ διασώθηκε από το “ναυάγιο” της ομάδας του, όντας ο κορυφαίος των Ελαφιών. Μέτρησε 24 πόντους (9/14 δίποντα, 6/9 βολές), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των Ράπτορς ήταν ο Σερζ Ιμπάκα (21 πόντοι), ενώ Γιόνας Βαλαντσιούνας και ΝτεΜάρ ΝτεΡοζάν πρόσθεσαν 20 πόντους έκαστος.

Στο μεταξύ, οι Ατλάντα Χοκς του Τάιλερ Ντόρσεϊ ηττήθηκαν 110-89 στο Πόρτλαντ από τους Τρέιλ Μπλέιζερς. Ο 22χρονος γκαρντ αγωνίστηκε για 10 λεπτά με απολογισμό 8 πόντους (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.