Σάββατο, 20 Ιουλ.
31oC Αθήνα

“Τρένο” ο Παναθηναϊκός! Νέα τριαντάρα με κορυφαίο τον Παππά [pics]

Παναθηναϊκός

Μετά την ΑΕΚ και το Λαύριο, ο Παναθηναϊκός “σάρωσε” με 31 πόντους διαφορά, 96-65 και τον Κολοσσό Ρόδου, στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ της Stoiximan.gr Basket League. Κορυφαίος του αγώνα ο Παππάς, βρίσκει ρυθμό ο Ρίβερς.

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου στο Game 1 του πρώτου γύρου των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, αφού με το Νίκο Παππά να έχει 16 πόντους και καλή παρουσία και στην άμυνα, επικράτησε με 96-65.

Το πιο ευχάριστο γεγονός για τον Τσάβι Πασκουάλ, πάντως, ήταν ότι είδε τον Κέι Σι Ρίβερς να βρίσκει ρυθμό για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του και να τελειώνει το ματς με 12 πόντους, όσους είχε και ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Πολύ καλός και ο Ντίνος Μήτογλου (4π., 6ρ.), ενώ ο Κρις Σίνγκλετον είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα σε 21 λεπτά αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε βέβαια σε εξαιρετική κατάσταση από νωρίς και είναι χαρακτηριστικό ότι “εκτόξευσε” τη διαφορά και στους 46 πόντους, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 78-32 στο 28ο λεπτό του αγώνα. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν έδειξε σε κανένα σημείο του ματς, ικανός να “κοντράρει” την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και έτσι ο Καταλανός κόουτς είχε την ευκαιρία να ρίξει όλους τους παίκτες του στο παρκέ, ώστε να βρουν ρυθμό ενόψει των επόμενων αγώνων.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι στο γήπεδο βρέθηκε και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος, αφού έληξε η τιμωρία του από τον ΕΣΑΚΕ μετά από τρεις μήνες, ενώ το “παρών” έδωσε και ο πρώην “πράσινος” Τζέιμς Φελντέιν, ο οποίος και διατηρεί καλές σχέσεις με πολλούς από τους παλιούς τους συμπαίκτες.

Τα Δεκάλεπτα: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Γκιστ 2, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3 (1), Αντετοκούνμπο 9, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 6, Παππάς 16 (1), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 12, Όγκαστ 6, Μήτογλου 4.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 11 (3), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 10 (1), Ράιτ 7, Ουέαρ 5 (1), Σχίζας, Γεωργαλλής, Μπιλλής 10 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 12 (2), Γιανγκ 7.