Παρασκευή, 19 Ιουλ.
33oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Μπασκόνια: “Επική” ανατροπή με… μυθικό Παπανικολάου! – videos

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά σε μία “κακή” ήττα στο ΣΕΦ, εξαιτίας και της ξαφνικής απουσίας του Μιλουτίνοφ, όμως ο Κώστας Παπανικολάου είχε αντίθετη άποψη και με μία… μυθική εμφάνιση και το τρίποντο του αγώνα, έφερε τα πάνω κάτω για ένα θρίαμβο με 91-87 στην παράταση.

“Χτυπώντας” τον Ολυμπιακό μέσα στο καλάθι, η Μπασκόνια βρέθηκε μια “ανάσα” από την… άλωση του ΣΕΦ, όμως οι Πειριαιώτες έδειξαν “μέταλλο” στο τέλος και με τον Κώστα Παπανικολάου να είναι πιο “καυτός” από ποτέ, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μία επική ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη στην παράταση.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 22 πόντους με 6/7 τρίποντα και εκπληκτικές άμυνες, με τους Πρίντεζη και ΛεΝτέι να τον συμπληρώνουν ιδανικά σε ένα τρομερό ματς στο ΣΕΦ. Ο Βιλντόζα θα μπορούσε να έχει γίνει ο ήρωας του αγώνα για τους φιλοξενούμενους, αν δεν… ξεχνούσαν να κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε “ζεστός” το ματς στην επίθεση, αλλά η Μπασκόνια “χτύπησε” στη ρακέτα για να εκμεταλλευτεί την απουσία του Μιλουτίνοφ και τα κατάφερε, με τον Πουαριέ να είναι ο πρώτος σκόρερ της στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και έκλεισε με το σκορ στο 20-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να έχουν τεράστια κενά στην άμυνα και το σκορ να φθάνει σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους πάντως να διατηρούν το προβάδισμα με το 43-47 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να “κλείσουν” τις άμυνες, με αποτέλεσμα να μπει στοπ στην επιθετικό “καταιγισμό”. Ο Ολυμπιακός “έτρεξε” μάλιστα ένα σερί που έφερε το σκορ στο 55-55, όμως στη συνέχεια δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, για το 55-62 στο 30′.

Οι Πειραιώτες έψαχναν έτσι ανατροπή στο τέλος και έφθασαν κοντά σε αυτή, τόσο στο 66-68 και στο 73-74, με το ματς να γίνεται “θρίλερ” στο τέλος και να κρίνεται από τη γραμμή των βολών, αλλά και δύο απίθανα τρίποντα. Ο Βιλντόζα με ένα σουτ από τα 8 μέτρα και δύο βολές έδειξε να “καθαρίζει” το ματς, όμως οι παίκτες του Περάσοβιτς… ξέχασαν να κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση και ο Παπανικολάου με ένα “μυθικό” τρίποντο με ταμπλό, έστειλε το ματς στην παράταση.

Και στον έξτρα χρόνο, ο ίδιος παίκτης έδωσε το… σύνθημα για τη νίκη του Ολυμπιακού με νέο απίθανο buzzer beater τρίποντο, το οποίο και έδειξε να “τελειώνει” τους Βάσκους, καθώς δεν επανήλθαν ποτέ στη συνέχεια, παραδίδοντας τα όπλα στους “ερυθρόλευκους” για το τελικό 91-87.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο)

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)