Πέμπτη, 18 Ιουλ.
38oC Αθήνα

“Πεντάρα” η Ρωσία στην Κύπρο και… πρόκριση στο Euro! “Εξάσφαιρη” Σκωτία

Η Ρωσία πέρασε με 5-0 από την έδρα της Κύπρου (5-0) και “σφράγισε” και μαθηματικά την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2020. η Σκωτία “σκόρπισε” με 6-0 τον άγιο Μαρίνο. “Διπλό” της Ολλανδίας επί της Λευκορωσίας, με γκολάρα του Βαϊνάλντουμ (2-1).

H Ρωσία ήταν εντυπωσιακή μέσα στην Κύπρο, επικράτησε 5-0 και “σφράγισε” το εισιτήριο για το Euro 2020. Η προσπάθεια της Κύπρου για… κάτι καλό “στράβωσε” από νωρίς, αφού ο Τσερίσεφ έκανε το 0-1 στο 9′, ενώ ο Οζντόεφ σημείωσε στο 23′ το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή (με κόκκινη κάρτα του Λαΐφη). Σε αυτό το… κακό πρώτο ημίχρονο δεν έλειψε και ο τραυματισμός παίκτη, με τον Ούγκο Πάρντο να αντικαθιστά στο 40′ τον τερματοφύλακα, Κώστα Παναγή.

Η Ρωσία δεν πήρε το… πόδι από το γκάζι κι έφτασε σε άλλα τρία γκολ στην επανάληψη. Ο Τζούμπα έκανε στο 79′ το 0-3, ενώ τα τέρματα των Γκολόβιν (89′) και Τσερίσεφ (90+2′) στο φινάλε του ματς διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.

Στον όμιλο της Κύπρου και του Βελγίου, που νίκησε νωρίτερα, η Σκωτία δεν είχε πρόβλημα να νικήσει εντός έδρας με 6-0 τον Άγιο Μαρίνο. Ο ΜακΓκιν ήταν αυτός που με χατ-τρικ στο πρώτο μέρος (12′, 27′, 45+1) έδωσε το “τρίποντο” στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβαν… δράση οι Σάνκλαντ (65′), Φίντλεϊ (67′) και Άρμστρονγκ (97′).

Την 5η της νίκη σε έξι παιχνίδια στα προκριματικά του Euro 2020 πήρε η Ολλανδία, που νίκησε εκτός έδρας τη Λευκορωσία με 2-1, σε ματς για το τρίτο γκρουπ.

Το “τρίποντο”… κλείδωσε στο πρώτο ημίχρονο, με τους “οράνιε” να φτάνουν στο 0-2 με τα δύο γκολ του Βαϊνάλντουμ (32′, 41′). Το δεύτερο, μάλιστα, ήταν ένα… τούβλο εκτός μεγάλης περιοχής! Οι γηπεδούχοι έδωσαν και πάλι ενδιαφέρον στην αναμέτρηση κάνοντας το 1-2 στο 54′ με τον Ντραγκούν, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι παραπάνω…

Ο αμυντικός του Άρη, Μιχάλι Κόρχουτ, “υπέγραψε” με μια γκολάρα τη νίκη της Ουγγαρίας απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν (1-0) για τα προκριματικά του Euro 2020, σε ματς για τον 5ο προκριματικό όμιλο.