30oC Αθήνα

“Ανεβαίνει” η Νάπολι! “Τεσσάρα” με… καυτό φινάλε

Νάπολι
reuters

Έκανε τα… εύκολα – δύσκολα, αφού γνώρισε την ισοφάριση, έχοντας προηγηθεί με 2-0 μέσα στη Γένοβα. Η Νάπολι όμως κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Σαμπντόρια (4-2), σκοράροντας στο φινάλε του αγώνα.

Έχοντας πάρει… φόρα από τη μεγάλη νίκη επί της Γιουβέντους στο πρωτάθλημα, αλλά και από αυτή επί της Λάτσιο στο Κύπελλο, η Νάπολι «άλωσε» και το «Λουίτζι Φεράρις», επικρατώντας με 4-2 της Σαμπντόρια, στο τελευταίο ματς της 22ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν με 2-0 με τους Μίλικ (3’) και Έλμας (16’). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη… δύναμη να «επιστρέψουν» και να ισοφαρίσουν με τους Κουαλιαρέλα (26’) και Γκαμπαρίνι (73’ πεν.).

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο βρήκε τον τρόπο να πετύχει άλλα δύο γκολ και να φύγει από το γήπεδο με το δεύτερο σερί «τρίποντο» της στο πρωτάθλημα και 8ο συνολικά.

Ο Ντέμε, που είχε περάσει αλλαγή στο 61΄ σκόραρε στο 83΄ και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μέρτενς, που επίσης είχε αντικαταστήσει τον Καγεχόν στο 72΄ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του ιταλικού νότου. Βασικός με τη Νάπολι αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς.