Σάββατο, 17 Αυγ.
32oC Αθήνα

Europa League: «Λυτρώθηκαν» μαζί στο γήπεδο του Μαραντόνα (video)

Η Νάπολι προκρίθηκε ως πρώτη στον όμιλο της, στο πρώτο της ματς στο γήπεδο της, που πλέον έχει το όνομα του Ντιέγκο Μαραντόνα. Την ακολούθησε στους «32» του Europa League η Σοσιεδάδ, που την ισοφάρισε στις καθυστερήσεις (1-1). Επική ανατροπή και πρόκριση για Γιανγκ Μπόις.

Στα εγκαίνια του σταδίου υπό την ονομασία «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» η Νάπολι εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 6ο όμιλο του Europa League, παρότι ισοφαρίστηκε (1-1) στις καθυστερήσεις από τη Σοσιεδάδ που προκρίθηκε ως δεύτερη.

Την ίδια στιγμή στην Κροατία, η Άλκμααρ γνώρισε οδυνηρή ήττα από την Ριέκα με 2-1 και έμεινε τρίτη θέση στο συγκεκριμένο και εκτός συνέχειας!

Οι «παρτενοπέι» έγιναν έτσι μία από τις 16 υποψήφιες αντιπάλους του Ολυμπιακού στη φάση των «32», όπως και η εκπληκτική Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ.

Η ομάδα της Γλασκόβης πέρασε από το Πόζναν με 2-0 επί της Λεχ και συμπλήρωσε 25 ματς αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις από την έναρξη της σεζόν!

Εκπληκτικό ματς στη Βέρνη. Η πρόκριση Γιουνγκ Μπόις – Κλουζ κρίθηκε στο φινάλε του παιχνιδιού! Στο 83’ ο Ντέμπελιουχ από θέση οφσάιντ πήρε το «ριμπάουντ» από το σουτ του Ροντόν στο δοκάρι και έκανε το 0-1.

Όμως, στο 90’ο Μπαλγκραντεάν έκανε πέναλτι στον Ζέσιγκερ, αποβλήθηκε και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Νσάμε για το 1-1. Στο 95’, ο σκόρερ των Ελβετών αποβλήθηκε και στο 96’ ο Ελία έδωσε στον Γκαουντίνο και αυτός έκανε το 2-1. Στο 98’, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντόκοβιτς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής στους ομίλους του Europa League