Τετάρτη, 17 Ιουλ.
36oC Αθήνα

Η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε στην κορυφή κι ο Μπαπέ έγραψε ιστορία (video)

Αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού γαλλικού πρωταθλήματος έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν. Οι πρωταθλητές Γαλλίας εκμεταλλεύτηκαν το στραβοπάτημα της Λιλ, συντρίβοντας εκτός έδρας τη Λιόν με 4-2 για την 30η αγωνιστική, και την έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Παρί Σεν Ζερμέν προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, ενώ καθάρισε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους ΝτιΜαρία (47΄) και Μπαπέ (52΄) να «σφραγίζουν» το «διπλό». Στον αντίποδα, η Λιόν «πάτησε» στη χαλάρωση της Παρί στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τους Σλιμανί και Κορνέ κατάφερε να μειώσει σε 2-4.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με τα δύο τέρματα που σημείωσε ο Μπαπέ (15΄, 52΄) έγινε σε ηλικία 22 ετών ο νεότερος παίκτης που συμπληρώνει 100 γκολ στη Ligue 1.