Σάββατο, 27 Ιουλ.
32oC Αθήνα

Εθνική Ελλάδας: Με το «αριστερό» στο Ευρωμπάσκετ γυναικών

ΦΩΤΟ Intime

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ των γυναικών στην Ισπανία, καθώς ηττήθηκε εύκολα με 70-55 από το Μαυροβούνιο.

Η “γαλανόλευκη” ήταν το αουτσάιντερ στο συγκεκριμένο παιχνίδι και μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ τους αντιπάλους της. Οι Μαυροβούνιες “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με “όπλο” τα επιθετικά ριμπάουντ πήραν μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

H Εθνική Γυναικών προσπάθησε να μειώσει στη συνέχεια και με πρωταγωνίστρια τη Φασούλα μείωσε ακόμη και στους 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (60-53, 34’20’’), αλλά στη συνέχεια… κατέρρευσε και γνώρισε τελικά την ήττα με 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-29, 57-47, 70-55

Ελλάδα (Μασλαρινός): Φασούλα 21, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 6, Τσινέκε, Αλεξανδρή 1, Μποσγανά, Νικολοπούλου 19, Σταμπολάμπρου 2