Κυριακή, 29 Σεπτ.
24oC Αθήνα

Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 75-67: Τέταρτη σερί ήττα για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός γνώρισε πικρή ήττα στη Μαδρίτη από την Ρεάλ με 75-67 για την 24η αγωνιστική της Euroleague και έμεινε για τέταρτο σερί ματς μακριά από τις νίκες χάνοντας την ευκαιρία για ένα μεγάλο διπλό στο ξεκίνημα της «διαβολοβδομάδας», αφού παρουσιάστηκαν… διπρόσωποι στο ματς.

Μπορεί να ήταν μπροστά για τρία δεκάλεπτα στο σκορ, κάνοντας μάλιστα ένα αλάνθαστο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός τελικά έφυγε με άδεια χέρια από την Μαδρίτη, αφού η Ρεάλ τον υποχρέωσε στην τέταρτη σερί ήττα του στη Euroleague. Το επιθετικό μπλακ άουτ του τρίτου δεκαλέπτου και η αδυναμία στα ριμπάουντ κόστισαν στους Πειραιώτες που πλέον έχουν ρεκόρ 12-9 στη διοργάνωση, ενώ οι Μαδριλένοι 19-5.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός που έχοντας «ζεστό» τον Σλούκα, αλλά και την άμυνα του απόλυτα συγκεντρωμένη κράτησε χαμηλά τη Ρεάλ στο σκορ «βραχυκυκλώνοντας» την επίθεσή της και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος 15-10.

Κι αν η άμυνα των Πειραιωτών ήταν που ξεχώρισε στο ξεκίνημα, όταν πήρε μπροστά η επίθεση έδειχναν ασταμάτητοι. Με τον Φαλ και τον Βεζένκοφ να σηκώνουν το βάρος, τον ΜακΚίσικ να τρέχει όποτε έβρισκε την ευκαιρία και τον Ζαν Σαρλ να δίνει πολύτιμες επιθετικές λύσεις ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-38) τη στιγμή που η Ρεάλ έμοιαζε σαστισμένοι. Με τους Ταβάρες και Ράντολφ, που έδιναν εκτός από σκορ και πολύτιμα ριμπάουντ και τον Ερτέλ να σηκώνει το επιθετικό βάρος οι Μαδριλένοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -14 (24-38).

Η Ρεάλ μπήκε «αγριεμένη» όμως στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον «ζεστό» Ερτέλ να εκτελεί, αλλά τον Ολυμπιακό να συντηρεί τη διψήφια απόσταση (33-43), μέχρι το 22’, λόγω ατομικών προσπαθειών του ΜακΚίσικ και τυ Ντόρσεϊ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν όμως πλέον καθαρό μυαλό. Τα λάθη αυξάνονταν και τα ριμπάουντ μειώνοντας όσο περνούσε η ώρα. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα εκτός από τον Γάλλο γκαρντ να μπει και ο Γιουλ στην… εξίσωση για τη «βασίλισσα» και εκείνη να πλησιάζει στο -3 (44-47), στο 27’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τον Ντόρσεϊ, ο οποίος τους κρατούσε επιθετικά, με τον Γουίλιαμς-Γκος να φέρνει τους γηπεδούχους στον πόντο (50-51), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Ρεάλ ξεκίνησε με ένα 5-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάρει μετά από ώρα πρώτη φορά το προβάδισμα (55-51). Η απάντηση ήταν με ένα σερί του Βεζένκοφ για το 55-57, αλλά μετά ακολούθησε… μπλα άουτ. Η «βασίλισσα»  με τον Αμπάλδε πήγε στο στο +5 (62-57), ωστόσο με άμυνες και τον Ντόρσεϊ πέρασαν μπροστά (62-63), στο 36’. Σε εκείνο το σημείο τα επιθετικά ριμπάουντ του Ταβάρες έκαναν τη διαφορά δίνοντας ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (67-65), στο 38’. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ, όχι όμως από Ρούντι και Γιουλ για το +8 (73-65), με την ήττα να έρχεται με το τελικό 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 1, Ερτέλ 20 (5/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 8 (2/7 τρίποντα), Αμπάλδε 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουαριέ 3, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 8 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 11 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Φαλ 8 (4/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 4, Βεζένκοβ 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 5 (1), ΜακΚίσικ 3 (1/5 σουτ)