Τετάρτη, 17 Ιουλ.
34oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88: Μπρέικ στο ΣΕΦ και ο τίτλος θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 88-85 στο ΣΕΦ, στον τέταρτο τελικό της Basket League και έμεινε ζωντανός στη “μάχη” του τίτλου. Οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 2/2 και όλα θα κριθούν σε πέμπτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Με τον Ολυμπιακό να έχει σημαντικό προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μία μεγάλη ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο για να κάνει ξανά ντέρμπι το ματς. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε έτσι με ισοπαλία, για να ακολουθήσει ένα σόου στο φινάλε του αγώνα από τον Ναν, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και οδήγησε τους “πράσινους” στη νίκη.

Το μπρέικ του “τριφυλλιού” απάντησε λοιπόν σε αυτό των Πειραιωτών στο πρώτο ματς και το πλεονέκτημα έδρας επανήλθε στο ΟΑΚΑ, όπου και θα κριθεί πλέον ο τίτλος του πρωταθλητή της Basket League, στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της σεζόν.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία στα σουτ, ανέβασαν γρήγορα το σκορ. Μετά από πολλές εναλλαγές όμως, οι Πειραιώτες κατάφεραν να “τρέξουν” ένα μικρό σερί, για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 22-17. Γουόκαπ και Παπανικολάου οδήγησαν σε αυτό το διάστημα επιθετικά τον Ολυμπιακό, ενώ για τους “πράσινους”, ο Μήτογλου με τον Ναν έδωσαν λύσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έκανε όμως περισσότερα λάθη και η ομάδα του Μπαρτζώκα τα εκμεταλλεύτηκε πλήρως για να αυξήσει τη διαφορά του. Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο και με δύο τρίποντα έβαλε “φωτιά” στο ΣΕΦ, για το 39-27 των “ερυθρόλευκων”, αλλά οι “πράσινοι” απάντησαν με δικό τους 5-0 σερί και πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα. Ο Ολυμπιακός έφθασε στη συνέχεια ξανά στο +10, αλλά ένα “τρελό” buzzer beater τρίποντο του Γκραντ, σχεδόν από το κέντρο του γηπέδου, διαμόρφωσε το 51-44 του ημίχρονου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει γρήγορα ξανά ντέρμπι το ματς. Με ένα φοβερό σερί 10-0, οι “πράσινοι” επανήλθαν πλήρως στο παιχνίδι και μάλιστα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 56-54. Ο Κάνααν με δύο τρίποντα “κράτησε” τους Πειραιώτες στο μομέντουμ του “τριφυλλιού”, αφού είχε αρχίσει να βρίσκει ρυθμό και ο Ναν για την ομάδα του Αταμάν. Η περίοδος ολοκληρώθηκε έτσι με το ισόπαλο 64-64.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ μέχρι το 70-70, για να ακολουθήσει όμως ένα προσωπικό σόου του Ναν, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (81-73). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει στη συνέχεια και μείωσε στο καλάθι, αλλά μετά από ένα “θρίλερ” με βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι “πράσινοι” έφθασαν στη νίκη. Το τελικό 88-85 υπέρ της ομάδας του Αταμάν, μετέφερε έτσι τη “μάχη” του πρωταθλήματος, σε έναν πέμπτο και τελευταίο τελικό στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88

Τα στατιστικά των παικτών στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κάναν 11 (3/9 τρίποντα, 2/5 βολές), Παπανικολάου 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πίτερς 11 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (2/5 δίποντα, 7/10 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πετρούσεβ 11 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου 3 (1), Γκραντ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 25 (7/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 15 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 2 (2/2 βολές, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)