Πέμπτη, 4 Ιουλ.
27oC Αθήνα

Κροατία – Νέα Ζηλανδία 86-90: Βόμβα στο προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ και χαμός στον πρώτο όμιλο

Φωτιά στον πρώτο όμιλο του προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ έβαλε η Νέα Ζηλανδία, η οποία έκανε την απόλυτη έκπληξη, νικώντας την Κροατία με 90-86 στην δεύτερη αγωνιστική. Οι Νεοζηλανδοί ανέβηκαν στην κορυφή του ομίλου και θα έχουν την ευκαιρία να τερματίσουν πρώτοι, αν νικήσουν τους Σλοβένους στην τελευταία αγωνιστική.

Η Κροατία είχε το προβάδισμα από την αρχή εκμεταλλευόμενη την ποιότητα και το μέγεθος των Χεζόνια, Σάριτς και Ζούμπατς (18-12), ωστόσο οι Tall Blacks ξεκινώντας με 6/8 τρίποντα ήταν σταθερά κοντά στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1, 29-28.

Η Νέα Ζηλανδία προσπέρασε και έφτασε στο +6 (35-41), στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου, ενώ μετρώντας 10/15 τρίποντα έφερε τη διαφορά στους οκτώ, 42-50, 3:53 πριν το ημίχρονο. Η «χρβάτσκα» απάντησε με ένα επί μέρους 18-5 και πήγε στα αποδυτήρια με 60-55.

Ζούμπατς και Σάριτς συνέχισαν να κάνουν θραύση κοντά στο καλάθι και οι Κροάτες διατηρούσαν το προβάδισμα, μέχρι να ισοφαριστούν σε 72-72 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, που έκλεισε με 79-74. Ο Γουέμπστερ με προσωπικούς πόντους κρατούσε μέσα στο ματς τη Νέα Ζηλανδία που με προσωπικό καλάθι του Ίλι ισοφάρισε (86-86), 1:22 πριν το τέλος.

Ο Γουέμπστερ αστόχησε σε δύο ελεύθερα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό, αλλά το ανάποδο λέι απ του Ίλι έβαλε μπροστά την ομάδα του, 86-88, με 37’’ να απομένουν. Ο Χεζόνια αστόχησε σε τρίποντο για το προσπέρασμα στα 15’’ και ο Λιάφα με δύο βολές έγραψε το 86-90 σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 29-28, 60-55, 79-74, 86-90