Πέμπτη, 25 Ιουλ.
30oC Αθήνα

Άλκμααρ – Άρης 2-1: Ήττα για τους Θεσσαλονικείς στο πρώτο φιλικό στην Ολλανδία

Ο Άρης ηττήθηκε από την Άλκμααρ με 2-1 στην Ολλανδία στο πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Άρης έδωσε ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι απέναντι σε μία έτοιμη ομάδα, όπως είναι η Άλκμααρ, κι άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρατάχθηκε χωρίς νέους παίκτες και έτσι είχε ομοιογένεια στο παιχνίδι της, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο.

O Άρης έχασε πέναλτι μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Σαβέριο, ενώ στο 21′ η Άλκμααρ, πήρε το κεφάλι στο σκορ με τον Μπουρμέστερ.

Στο 29′ ο Ζαμόρα ισοφάρισε για τους κιτρινόμαυρους. Ο Μοντόγια έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, γυρίζοντας την στον Ζαμόρα, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Βέρχουλστ για το 1-1.

Στο 67′ οι Ολλανδοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Πενέτρα, με τους Θεσσαλονικείς να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης στα τελευταία λεπτά αλλά να μην καταφέρνουν να το βρουν.

Η αρχική ενδεκάδα του Άρη: Κουέστα, Φατόρε, Φεράρι, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μοντόγια, Μανού, Σαβέριο, Φετφατζίδης, Ζαμόρα.