Σάββατο, 27 Ιουλ.
31oC Αθήνα

Αυστραλία – Ισπανία 92-80: Επιβεβαίωσε τον τίτλο φαβορί και πήρε προβάδισμα στον όμιλο της Εθνικής μπάσκετ

Σπουδαία νίκη για την Αυστραλία στην πρεμιέρα της στο μπασκετικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων 2024. Τα “καγκουρό” επικράτησαν της Ισπανίας με 92-80, στο πρώτο ματς για τoν όμιλο της Εθνικής μπάσκετ.

Η Αυστραλία νίκησε την Ισπανία με 92-80 και πήρε ένα σημαντικό… +12, που ίσως παίξει ρόλο σε πιθανή τριπλή ισοβαθμία στο τέλος της φάσης των ομίλων.

Ο Τζοκ Λάνταλ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της Αυστραλίας, με τον Πάτι Μιλς να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζος Γκίντι 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Για την Ισπανία, ο Σάντι Αλντάμα έιχε 27 πόντους και ο Σέρχιο Γιουλ 17 πόντους.

Όσο για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο Λορέντζο Μπράουν είχε 7 πόντους με 3/10 σουτ, 7 ασίστ και 7 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 49-42, 69-60, 92-80

Αυστραλία (Γκούρτζαν): Ντάνιελς 13 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκίντι 17 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 19 (3/6 τρίποντα, 5 λάθη), Γκριν, Ινγκλς, Ντελαβεντόβα, Λάνταλ 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κέι 8, ΜακΒέι 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάνγκαϊ 2

Ισπανία (Σκαριόλο): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 7 ασίστ, 7 λάθη), Φερνάντεθ, Λόπεζ-Αροστέγκι 2, Αλντάμα 27 (6/8 τρίποντα), Μπριθουέλα 2, Ντίαθ, Γ. Ερνανγκόμεθ 2, Β. Ερνανγκόμεθ 14, Γκαρούμπα 3, Αμπρίνες 6 (1), Γιουλ 17 (5/15 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αυστραλίας: 22/43 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 46 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 15/32 δίποντα, 12/37 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο