Τετάρτη, 7 Αυγ.
28oC Αθήνα

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους των Ολυμπιακών Αγώνων

Ο Μίλτος Τεντόγλου έγραψε ιστορία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Με άλμα στα 8.48μ., ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους, στέλνοντας στα ουράνια τους Έλληνες.

Ο Μίλτος Τεντόγλου είναι ο κορυφαίος άλτης του μήκους στον κόσμο και φρόντισε να το αποδείξει περίτρανα και στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο Έλληνας πρωταθλητής υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο του Τόκιο και διατηρήθηκε στην κορυφή του κόσμου, βάζοντας το όνομα του δίπλα σε αυτό του θρυλικού Καρλ Λιούις. Ο Τεντόγλου και ο Αμερικανός είναι οι μόνοι που έχουν πάρει σερί χρυσά στην ιστορία του αθλήματος.

Ο Τεντόγλου έγινε, παράλληλα, μόλις ο 10ος αθλητής στην ιστορία του αγωνίσματος με δύο ολυμπιακά μετάλλια.

Στον τελικό του μήκους, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν χρειάστηκε να ξεπεράσει τον εαυτό του για να φτάσει στη νίκη. Με άλμα στα 8.48μ., “καθάρισε” από τη δεύτερη προσπάθεια την υπόθεση νίκη, με τον Τζαμαϊκανό Πίνοκ να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο με 8.36μ. και τον Ιταλό Φουρλάνι να συμπληρώνει το βάθρο με 8.34μ.

Το άλμα που του χάρισε τη νίκη:

Ο Τεντόγλου έφτασε τόσο άνετα στο χρυσό μετάλλιο που ακόμα και το δεύτερο καλύτερο άλμα του (8.36μ.) ήταν μεγαλύτερο από όλους τους ανταγωνιστές του. Για την ιστορία, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ακόμα άλματα στα 8.27μ., 8.24μ. και 8.31μ.

To LIVE του τελικού του μήκους των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

22:34 ΧΡΥΣΟΣ Ο ΜΙΛΤΟΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ!

22:33 Ο Πίνοκ έκανε 8.12μ. στην τελευταία προσπάθεια και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

22:32 Ο Φουρλάνι έκανε 8.27μ. και είναι χάλκινος.

22:31 Άκυρος ο Εχάμερ, τα μετάλλια έχουν ήδη κριθεί.

22:25 Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8.31μ. στην πέμπτη προσπάθεια.

22:23 Ο Πίνοκ έκανε 8.24μ. και παραμένει δεύτερος.

22:20 Ξεκίνησαν οι πέμπτες προσπάθειες. Ο Φουρλάνι έκανε πάλι 8.34μ. και παραμένει στην τρίτη θέση.

&lt

22:15 Ο Τεντόγλου κάνει 8.36 στην τέταρτη προσπάθεια και φυσικά παραμένει στην κορυφή. Δύο άλματα έμειναν ακόμα.

22:13 Ο δεύτερος Πίνοκ κάνει μόλις 8.05μ. στην τέταρτη προσπάθεια.

22:11 Άκυρος ο Φουρλάνι και στην τέταρτη προσπάθεια.

22:00 Μετά το τέλος των τρίτων προσπαθειών, ο Μίλτος Τεντόγλου είναι πρώτος.

<

21:58 Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8.24 στην τρίτη του προσπάθεια.

21:48 Ξεκίνησαν οι τρίτες προσπάθειες. Άκυρος ο Φουρλάνι. Παραμένει τρίτος με 8.34.

21:45 Ο Πίνοκ με 8.36μ. ανεβαίνει στη δεύτερη θέση και ρίχνει στην τρίτη τον Φουρλάνι.

21:42 Φοβερός Μίλτος Τεντόγλου! 8.48μ. στη δεύτερη προσπάθεια. Δύσκολα να φτάσει κάποιος εκεί.

21:38 Ο Εχάμερ έκανε 8.20μ. και είναι τρίτος.

21:35 Ο Φουρλάνι έκανε 8.25μ. στη δεύτερη προσπάθεια.

21:30 Κανένας άλλος αθλητής δεν μπόρεσε να περάσει τα 8 μέτρα στην πρώτη προσπάθεια.

21:26 Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε 8.27μ. στην πρώτη προσπάθεια και είναι δεύτερος για την ώρα.

21:22 Ο Φουρλάνι ξεκινάει εντυπωσιακά και πηδάει στα 8.34μ.!

21:12 Γίνεται η παρουσίαση των αθλητών του μήκους.

21:05 Η παρουσίαση των αθλητών θα ξεκινήσει στις 21:12.

Ο Τεντόγλου διατηρεί όλους τους διαθέσιμους τίτλους, ενώ από το 2021 μέχρι σήμερα έχει αναδειχθεί νικητής σε όλες τις κορυφαίες διοργανώσεις με εξαίρεση το παγκόσμιο του Όρεγκον, όπου ήταν δεύτερος.