Τετάρτη, 14 Αυγ.
37oC Αθήνα

Champions League: Αποκλείστηκε η Φενέρμπαχτσε του Μουρίνιο, τα αποτελέσματα των προκριματικών της Τρίτης

eurokinissi

Oι ομάδες που προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Chanpions League έγιναν γνωστές, με την ολοκλήρωση των αγώνων για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Αποκλεισμός για την Φενέρμπαχτσε του Ζοζέ Μουρίνιο που θα συνεχίσει στο Europa League.

Με τα πρώτα παιχνίδια να ολοκληρώνονται, αρχίζει και ξεκαθαρίζει το τοπίο αναφορικά με τις ομάδες και τα ζευγάρια για τα πλέι οφ του Champions League. Πέρα από την ήττα και τον αποκλεισμό του ΠΑΟΚ από την Μάλμε, η Φενέρμπαχτσε στην οποία προπονητής είναι ο Ζοζέ Μουρίνιο δεν μπόρεσε να περάσει το εμπόδιο της Λιλ.

Το αυτογκόλ του Ντιακιτέ στο 90’+1′ έστειλε τον αγώνα στην παράταση (η Λιλ είχε νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα), όμως οι Γάλλοι κατάφεραν με το τέρμα του Ντέιβιντ στο 116′ να πάρουν την ισοπαλία και να περάσουν στην επόμενη φάση.

Ανατροπή… επικών διαστάσεων έκανε η Καραμπάγκ, καθώς θριάμβευσε επί της Λουντογκόρετς στο Ράζγκραντ με 7-2 στην παράταση (3-2 στην κανονική διάρκεια) κι «επιστρέφοντας» απ’ την εντός έδρας ήττα της στον πρώτο αγώνα (1-2), εξασφάλισε την παρουσία της στα play off του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, με… έπαθλο μία θέση στο League Stage της διοργάνωσης.

Οι Αζέροι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους παίρνοντας προβάδισμα με τον Ζουνίνιο στο 7′. Η Λουντογκόρετς ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Ντουά (12′, 23′ πέν.), όμως η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στην Καραμπαγκ. Στο 45΄+4′ ο Μπενζιά ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντράντε έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Στην παράταση η Καραμπάγκ απέκτησε προβάδισμα… πρόκρισης με το γκολ του Μπαριάμοφ στο 93′, με τη Λουντογκόρετς να «καταρρέει» και να δέχεται άλλα τρία γκολ από τους Τσίτσα (111′), Αντράντε (112′) και Μπενζιά (118′) που διαμόρφωσαν το εμφατικό 7-2 των Αζέρων.

Μεγάλο διπλό πήρε και η Ντινάμο Κιέβο, επικρατώντας των Ρέιντζερς με 2-0 στη Γλασκώβη (82′ Πιχάλιονοκ και 84′ Βολόσιν τα γκολ), ενώ η Σπάρτα Πράγας πέρασε με νίκη 3-2 απ’ το Βουκουρέστι απέναντι στη Στεάουα και θα αντιμετωπίσει στα πλέι οφ τη Μάλμε, που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.