24oC Αθήνα

Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίσεις για ΑΕΛ και Κηφισιά, τα αποτελέσματα του Σαββάτου

eurokinissi

Την πρόκρισή της στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ΑΕΛ η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο του Μακεδονικού. Πρόκριση και για την Κηφισιά κόντρα στον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

Η ΑΕΛ παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 69ο λεπτό λόγω αποβολής του Παναγιώτη Παναγιωτίδη, κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι και μάλιστα κέρδισε 3-1 στην διαδικασία των πέναλτι τον Μακεδονικό. Με αυτό τον τρόπο οι Θεσσαλοί μετά από ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι, πήραν την

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Κηφισιά που επιβλήθηκε με 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου χάρη σε γκολ του Λουίς Ρότσα. Ο 31χρονος Πορτογάλος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 20ο λεπτό.

Ο Καμπανιακός χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Ηλιούπολης. Έπειτα από ένα «στείρο» 90λεπτο, ο σύλλογος από τη Χαλάστρα έφτασε στο γκολ με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 103’.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο 14/9

Κηφισιά – Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 1-0

Καμπανιακός – Ηλιούπολη 1-0 παρ.

Μακεδονικός – ΑΕΛ 1-3 πέν. (0-0 κ.α., 0-0 παρ.)

Άρης Αβάτου – Ζάκυνθος 16:30

*Υπενθυμίζεται πως την Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 14:00 θα διενεργηθεί στα γραφεία της ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή η κλήρωση της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας για την αγωνιστική περίοδο 2024-25, στην οποία θα συμμετάσχουν οι νικητές της 3ης φάσης και 10 ομάδες της Super League.