Κυριακή, 20 Οκτ.

Άρης – Προμηθέας Πάτρας 86-75: Πρώτη νίκη για τους Θεσσαλονικείς στην Greek Basketball League

Ο Άρης κέρδισε 86-75 τον Προμηθέα Πάτρας για την 3η αγωνιστική της Greek Basketball League, με την ομάδα του Γιάννης Καστρίτη να παίρνει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Λάντερς Νόλεϊ με 21 πόντους.

Ο Άρης φιλοξένησε στο Αλεξάνδρειο τον Προμηθέα Πάτρας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 86-75.

Ο Λάντερς Νόλεϊ με 21 πόντους (οι 19 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο), 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, με τους Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους (15 πόντοι, 6 ασίστ) και Βασίλης Τολιόπουλος (13 πόντοι, 3 ασίστ) να είναι άξιοι συμπαραστάτες.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα (στην πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα), παλεύοντας περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο Μιχάλης Λούντζης (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Με αυτή του τη νίκη ο Άρης βελτίωσε το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα σε 1-2, ενώ από την πλευρά του ο Προμηθέας έχει 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 21 (3), ΝτεΤζούλιος 15 (1), Γκιουζέλης 6 (2), Γούντμπερι 3, Τολιόπουλος 13 (1), Χατζηδάκης 4, Μποχωρίδης 5, Βησσαρίου, Ρόμπερτς 10, Χοτζ 7 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 13 (3), Πέρι, Ερνάντεζ 2, Βερνάντο 13 (1), Ιγούντου 12, Λούντζης 16 (1), Μπαζίνας, Γουίλιαμς 12 (3), Λάγιος 1, Χρυσικόπουλος 3 (1), Καραγιαννίδης 3.