Δευτέρα, 1 Ιουλ.
26oC Αθήνα

Bundesliga: Ο Μαυροπάνος «φρέναρε» τη Λειψία έχοντας και δοκάρι

Η Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου άντεξε -εντός έδρας- στην πίεση της Λειψίας και την υποχρέωσε να μπει με… γκέλα στο νέο πρωτάθλημα της Bundesliga.

Η Λειψία έπαιξε σαν τη… γάτα με το ποντίκι την Στουτγκάρδη στη «Mercedes-Benz Arena», πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Ενκουκού (8′), έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει το διπλό, μένοντας το 1-1 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στην Bundesliga.

Το γκολ του Αχαμάντα (31′), αλλά και οι πάρα πολλές σωτήριες επεμβάσεις του γκολκίπερ των Σουηβών Φλόριαν Μίλερ, «φρέναραν» τους «ταύρους».

Βασικός, ως δεξιός στόπερ στο 3-5-1-1 του Πελεγκρίνο Ματαράτσο ήταν για άλλο ένα ματς ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, έχοντας πολύ καλή παρουσία στην εκκίνηση της τρίτης σεζόν του στην Στουτγκάρδη. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Έλληνας διεθνής αμυντικός είχε και δοκάρι.

Στο 90′ πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή ο πρώην επιθετικός του ΠΑΣ Γιάννινα, Χουάν Χοσέ Περέα, πραγματοποιώντας το επίσημο ντεμπούτο του στην Bundesliga.

Στο τελευταίο ματς της 1ης αγωνιστικής στο γερμανικό πρωτάθλημα, η Κολωνία «καλωσόρισε» με… σκληρό τρόπο τη Σάλκε ξανά στην Bundesliga, επικρατώντας με 3-1 στο «Rhein Energie Stadion».

Η αποβολή του Ντόμενικ Ντρέξλερ με απευθείας κόκκινη στο 35ο λεπτό «χάλασε» την ισορροπία των «βασιλικών μπλε», οι οποίοι λύγισαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Κίλιαν και Κάιντς έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους «τράγους» και μολονότι η Σάλκε μείωσε στο 76′ με τον Μπούτερ, είδε τις ελπίδες της για κάτι… καλύτερο, να εξανεμίζονται στο 80′ με το τέρμα του Λιούμπισιτς.