Πέμπτη, 3 Οκτ.

Champions League: Έλαμψαν Τζόλης και Παυλίδης, γκέλες για Ρεάλ και Μπάγερν Μονάχου – Aποτελέσματα, φάσεις και γκολ

REUTERS/Leonhard Foeger

Η δεύτερη αγωνιστική του Champions League ολοκληρώθηκε, με τον Χρήστο Τζόλη να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της καριέρας του στη διοργάνωση και τον Βαγγέλη Παυλίδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στον θρίαμβο της Μπενφίκα επί της Ατλέτικο Μαδρίτης. Σούπερ γκέλες για Μπάγερν Μονάχου και Ρεάλ Μαδρίτης, επικό διπλό για Γιουβέντους.

26 γκολ σημειώθηκαν στη δεύτερη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής του Champions League, με επτά ομάδες να κάνουν το 2/2.

Στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς φιγουράρουν οι Ντόρτμουντ, Μπρεστ, Λεβερκούζεν, Λίβερπουλ, Μπενφίκα, Άστον Βίλα και Γιουβέντους.

Ο Χρήστος Τζόλης συστήθηκε σε όλη την Ευρώπη

Ο Χρήστος Τζόλης είναι ένας από τους καλύτερους Έλληνες ποδοσφαιριστές. Ο διεθνής εξτρέμ έχει μία αξιόλογη καριέρα στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια και το βράδυ της Τετάρτης (2/10) συστήθηκε σε όλη τη γηραιά ήπειρο.

Ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής της Μπριζ πέτυχε το πρώτο του γκολ στο Champions League και οδήγησε τους Βέλγους στο διπλό (0-1) στην έδρα της Στουρμ Γκρατς.

Και τι γκολ, γκολάρα! Ο Τζόλης κοντρόλαρε άψογα την μπάλα και με μυθικό πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Κλαμπ Μπριζ στην League Phase του Champions League, ενώ οι Αυστριακοί μέτρησαν τη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Πρωταγωνιστής ο Βαγγέλης Παυλίδης στον θρίαμβο της Μπενφίκα

Ο Βαγγέλης Παυλίδης ξεκίνησε βασικός σε ακόμα ένα φετινό παιχνίδι της Μπενφίκα. Δεν μπόρεσε να σκοράρει, ωστόσο έκανε αισθητή την παρουσία του, βοηθώντας σημαντικά τους Πορτογάλους στο να φτάσουν στον θρίαμβο με 4-0 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης στη Λισαβόνα.

Ο διεθνής Έλληνας επιθετικός κέρδισε το πέναλτι για το 2-0 της Μπενφίκα, ενώ είχε και δοκάρι. Γενικότερα, ταλαιπώρησε την ισπανική άμυνα, η οποία βρέθηκε σε τραγικό βράδυ.

Ακτούρκογλου, Ντι Μαρία, Μπαχ και Κεκτσιού τα γκολ για τους Πορτογάλους, οι οποίοι έκαναν το 2/2 στο Champions League και φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Νόιερ “κρέμασε” την Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε ποτέ να βρει λύση στην καλοστημένη άμυνα της Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι. Είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή ως στο τέλος, ωστόσο οι Άγγλοι ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και τελικά επικράτησαν με 1-0.

Το “χρυσό” γκολ των Άγγλων σημειώθηκε στο 79′ από τον Ντουράν, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την τραγική έξοδο του Νόιερ και χάρισε την ιστορική νίκη στην Άστον Βίλα.

Σφαλιάρα της Λιλ στη Ρεάλ Μαδρίτης

Η κάτοχος του τίτλου, Ρεάλ Μαδρίτης έχασε 1-0 από τη Λιλ στη Γαλλία με ένα πέναλτι του Τζόναθαν Ντέιβιντ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η «βασίλισσα» έχασε μεγάλες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτα, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Λουκά Σεβαλιέ να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.

Ο Εμπαπέ επέστρεψε στη δράση, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους Μαδριλένους να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Ασύλληπτη ανατροπή από Γιουβέντους με 10 παίκτες

Συναρπαστικό ματς έγινε στη Λειψία, όπου η Γιουβέντους νίκησε 3-2, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ ενώ έμεινε και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντι Γκρεγκόριο στο 59΄.

Ωστόσο ο Ντούσαν Βλάχοβιτς ήταν «καυτός» και πέτυχε δύο γκολ με το δεύτερο να είναι σπάνιας ομορφιάς. Στο 82΄ Φρανσίσκο Κονσεϊσάο (γιος του Σέρζιο) ήταν ξανά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Στα τελευταία λεπτά, οι Γερμανοί πίεσαν ασφυκτικά την ιταλική άμυνα, η οποία άντεξε, με την ομάδα του Μότα να κάνει το 2/2 και να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με Σαλάχ οδηγό η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Μπολόνια στο Άνφιλτ, έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα του Champions League και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η αγγλική ομάδα είχε εύκολο έργο κόντρα στους Ιταλούς, οι οποίοι δεν προβλημάτισαν τους “κόκκινους”.

Ο ΜακΚάλιστερ άνοιξε το σκορ στο 11′, με τον Σαλάχ να κλειδώνει τη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο με υπέροχο γκολ.

Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Μπάμπης Λυκογιάννης για την Μπολόνια. Αντίθετα, ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε στο τελευταίο 20λεπτο, αντικαθιστώντας στο 72΄ τον Ρόμπερτσον.

Έσωσε τον βαθμό στο φινάλε η Μονακό

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ έφτασε μία ανάσα από μία μεγάλη νίκη στην έδρα της κόντρα στη Μονακό. Προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ των Σούσιτς και Μπατουρίνα και όλα έδειχναν ότι θα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι αντέδρασαν. Στο 74′ ο Σαλισού μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Ζακάρια διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Άνετη νίκη για Αταλάντα

Η Αταλάντα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ στην ουδέτερη έδρα της Σάλκε στη Γερμανία και πήρε τη νίκη με 3-0 στη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Champions League.

Μετά το 0-0 με την Άρσεναλ στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League, η Αταλάντα εμφανίστηκε πολύ πιο επιθετική κόντρα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ και είχε δύο δοκάρια, τρία γκολ και ακόμη περισσότερες ευκαιρίες για μία μεγαλύτερη επικράτηση στο ματς.

Ο Τζιμσίτι άνοιξε το σκορ από το 21ο λεπτό του αγώνα και ο Λούκμαν “καθάρισε” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας στο 44′. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήρθε και το τρίτο γκολ από τον Μπελανόβα, βάζοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.

Ματσάρα και διπλό για Φέγενορντ

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι, Χιρόνα και Φέγενορντ (2-3) προσέφεραν φοβερό θέαμα, καθώς είχαν συνεχείς εναλλαγές του σκορ, με χαμένα πέναλτι και ακυρωμένα γκολ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με τον Λόπες, αλλά ένα αυτογκόλ του Ερέρα και ένα δεύτερο τέρμα από τον Μιλάμπο, έφεραν… τούμπα το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Η Χιρόνα “πίεσε” στη συνέχεια και έχασε πέναλτι, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φαν ντε Μπέεκ στο 73′ και έδειξε ικανή να φθάσει σε νέα ανατροπή.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, η Φέγενορντ βρήκε ξανά δίχτυα με τη βοήθεια και του Κρέιτσι και πήρε ξανά το προβάδισμα με 3-2. Οι Ισπανοί “πίεσαν” μέχρι τέλους για νέα ισοφάριση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε, με την ολλανδική ομάδα να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της στο Champions League.

Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Τρίτη 1 Οκτωβρίου

Ζάλτσμπουργκ – Μπρεστ 0-4 (24′, 70′ Σιμά, 66′ Καμαρά, 75′ Λάζε)
Στουτγκάρδη – Σπάρτα Πράγας 1-1 (7′ Μιγιότ / 32′ Καϊρίνεν)
Άρσεναλ – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0 (20′ Χάβερτς, 35′ Σακά)
Λεβερκούζεν – Μίλαν 1-0 (51′ Μπόνιφεϊς)
Ντόρτμουντ – Σέλτικ 7-1 (7′ πεν. Τσαν, 11′, 29′, 42′ Αντεγέμι, 40′ πεν. Γκιρασί, 79′ Ενμέτσα / 9′ Μαέντα)
Μπαρτσελόνα – Γιούγνκ Μπόις 5-0 (8′, 51′ Λεβαντόφσκι, 34′ Ραφίνια, 37′ Μαρτίνεθ, 81′ αυτ. Καμαρά)
Ίντερ – Ερυθρός Αστέρας 4-0 (11′ Τσαλχάνογλου, 59′ Αρναούτοβιτς, 71′ Μαρτίνες, 81′ πεν. Ταρεμί)
Αϊτχόφεν – Σπόρτινγκ 1-1 (15′ Σχόουτεν / 84′ Μπραγκάνσα)
Σλόβαν Μπρατισλάβας – Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (8′ Γκιντογκάν, 15′ Φόντεν, 58′ Χάαλαντ, 74′ ΜακΑτί)

Τετάρτη 2 Οκτωβρίου

Σαχτάρ – Αταλάντα 0-3 (21′ Τζιμσίτι, 44′ Λούκμαν, 48′ Μπελανόβα)
Ζιρόνα – Φέγενορντ 2-3 (13′ Λόπεθ, 73′ Φαν ντε Μπεκ / 23′ ΑΥΤ. Ερέρα, 33′ Μιλάμπο, 79′ ΑΥΤ. Κρέιτσι)
Άστον Βίλα – Μπάγερν 1-0 (79′ Ντουράν)
Ντίναμο – Μονακό 2-2 (45+3′ Σούτσιτς, 66′ Μπατούρινα / 74′ Σαλισού, 90′ πεν. Ζακάρια)
Λίβερπουλ – Μπολόνια 2-0 (11′ Μακ Άλιστερ, 75′ Σαλάχ)
Λιλ – Ρεάλ 1-0 (45+3′ πεν. Ντέιβιντ)
Λειψία – Γιουβέντους 2-3 (30′, 65′ πεν. Σέσκο / 50′, 69′ Βλάχοβιτς, 82′ Κονσεϊσάο)
Στουρμ Γκρατς – Κλαμπ Μπριζ 0-1 (23′ Τζόλης)
Μπενφίκα – Ατλέτικο 4-0 ( 13′ Ακτούρκογλου, 52′ πεν. Ντι Μαρία, 75′ Μπαχ, 84′ πεν/ Κεκτσιού)