Παρασκευή, 23 Αυγ.
30oC Αθήνα

Conference League: Έξι γκολ η Ομόνοια, ήττα στις λεπτομέρειες για την Πάφο

Eurokinissi

Με το… ενάμισι πόδι στο Group Stage του Conference League η Ομόνοια, μετά το 6-0 επί της Ζίρε. Η Πάφος ηττήθηκε με 1-0 απ’ την Κλουζ του Παναγιώτη Ταχτσίδη στη Ρουμανία και θα ψάξει την ανατροπή στην Κύπρο.

Το “εισιτήριό” της για το Group Stage του Conference League είναι έτοιμη να “σφραγίσει” η Ομόνοια, καθώς συνέτριψε τη Ζίρε από το Αζερμπαϊτζάν με 6-0 στο νέο «ΓΣΠ» και μετέτρεψε σε… τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (29.08.2024).

Η ομάδα της Κύπρου σημείωσε από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-0 χάρις στα γκολ των Χαμάς (13′), Σεμέδο (34′ πέν.), Στεπίνσκι (45’+1′), ενώ συνέχισαν το… πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Στεπίνσκι (54′), Εβάντρο (60′) και Σεμέδο (70′). Στο 31′ ο Σεμέδο έχασε πέναλτι για την Ομόνοια για να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Λίγο αργότερα η Πάφος ηττήθηκε με 1-0 απ’ την Κλουζ του Παναγιώτη Ταχτσίδη στη Ρουμανία και θα ψάξει την ανατροπή την επόμενη εβδομάδα στο “Στέλιος Κυριακίδης”.

Ο Κορένικα στο 17′ σημείωσε το μοναδικό γκολ για την Κλουζ, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στο 40′ μετά την απευθείας αποβολή του Ντέατς, αλλά η Πάφος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της για να βρει γκολ ισοφάρισης ως το φινάλε.

Το δεύτερο… πιάτο των πρώτων αγώνων στα play off του Conference League περιελάμβανε τις μεγάλες κι άνετες εκτός έδρας νίκες της Μπέτις επί της Κρίβμπας με 2-0 και της Σερκλ Μπριζ επί της Βισλα Κρακοβίας με 6-1, αλλά και το άνετο 2-0 της Τσέλσι επί της Σερβέτ στο Λονδίνο, με τις νικήτριες να εξασφαλίζουν επί της ουσίας τη συμμετοχή τους στο Group Stage της διοργάνωσης.

Στις πρώτες αναμετρήσεις των play off του Conference League 2024/25 είχαμε τα αποτελέσματα: