Κυριακή, 30 Ιουν.
32oC Αθήνα

Copa America: Νίκη για το Μεξικό του Πινέδα, έκπληξη από τη Βενεζουέλα

Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ αγωνίστηκε ως βασικός στη νίκη του Μεξικό επί της Τζαμάικα με σκορ 1-0, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Copa America.

Το Μεξικό του Πινέδα δυσκολεύτηκε αρκετά στην πρεμιέρα του στο Copa America, αλλά τελικά κατάφερε να ξεκινήσει με το… δεξί τη διοργάνωση, χάρη σε ένα γκολ του ο Αρτεάγκα από ασίστ του Ρόμο στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς αντίθετα, είχαμε μία μεγάλη έκπληξη, αφού η Βενεζουέλα… σόκαρε το Εκουαδόρ και πήρε τη νίκη με ανατροπή 2-1. Ο Σαρμιέντο άνοιξε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο για την εθνική ομάδα του Ισημερινού, αλλά με γκολ των Καντίθ και Μπέγιο στη συνέχεια, οι Βενεζουελάνοι έφεραν… τούμπα το ματς και πανηγύρισαν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα.

To Copa America ξεκίνησε τα ξημερώματα της Παρασκευής 21 Ιουνίου.