Σάββατο, 28 Σεπτ.
26oC Αθήνα

Euroleague: Ακάθεκτη η Μπαρτσελόνα «Άγγιξε» την 8άδα η Μπασκόνια (videos)

ΦΩΤΟ intime

Η Μπαρτσελόνα έχει ήδη εξασφαλίσει μία θέση στα play off της Euroleague, αλλά κόντρα στην αποκλεισμένη Άλμπα Βερολίνου, πέτυχε έστω και δύσκολα την 23η νίκη της σε 31 αγώνες, με σκορ 80-67.

Με τον Πάου Γκασόλ να παρακολουθεί το παιχνίδι από τον πάγκο, οι Καταλανοί χρειάστηκε να… σοβαρευτούν στο τελευταίο δεκάλεπτο για να καταβάλουν την αντίσταση των Γερμανών, με τον Μίροτιτς να έχει 26 πόντους με 7 ριμπάουντ. Πολύ άστοχος ο Καλάθης με 1/13 σουτ, αλλά και 11 ασίστ με 2 κλεψίματα. Πλουραλισμός στην επίθεση για την Άλμπα με τον Σίκμα να είναι πρώτος σκόρερ με μόλις 9 πόντους.

Νωρίτερα, η Μπασκόνια “διέλυσε” με 86-69 την Αρμάνι Μιλάνο και έμεινε “ζωντανή” στη “μάχη” για την είσοδο στην 8άδα και τα play off της Euroleague. Οι Βάσκοι πάτησαν το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με “όπλο” την άμυνά τους, πήραν μία εύκολη νίκη επί των Ιταλών.

Ο Χένρι με 19 πόντους και οι Πολονάρα και Ντράγκιτς με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι για την Μπασκόνια, ενώ για την Αρμάνι, ο Ροντρίγκεθ ήταν πολύ άστοχος με 2/9 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/5 σουτ), Χένρι 19 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντιόπ 2, Φαλ 4, Πίτερς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 15 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκεντράιτις 14 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 2 (1/5 δίποντα), Μίτσοβ, Μορασκίνι, Ρολ 8, Ροντρίγκεθ 12 (2/9 τρίποντα), Ταρζούσκι 2, Σιλντς 10 (4/13 σουτ), Μπρουκς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 2, Ντατόμε 10 (2).